Türk modern devletinin oluşum ve gelişim sürecinde siyasal iktidar karşısındaki konumları ve kimlik sorunsalı bağlamında Nusayriler
Nusayris's status against the political power and identity problems in the formation and evolution process of modern Turkish state
  1. Tez No: 330362
  2. Yazar: HAKAN MERTCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT SANCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Türk Modern Devletinin Oluşum ve Gelişim Sürecinde Siyasalİktidar Karşısındaki Konumları ve Kimlik Sorunsalı Bağlamında NusayrilerBu tez çalışmasında Heterodoks İslam gruplarından biri olarak varlığını sürdürenNusayrilerin (Arap-Aleviler) genel yapısını, tarihsel durumlarını ortaya koyduktan sonra,Osmanlı modernleşme sürecinde devletin dönüşümü ve bu sürecin Nusayriler üzerinde nasılbir etkiye sahip olduğunu anlamaya çalışmaktayız. Osmanlı'nın ?en uzun yüzyılı? olan 19.yüzyıl Nusayriler ile imparatorluk arasındaki ilişkinin de dönüşüme uğradığı bir evre olmuş,Nusayriler merkezi yönetimin gündeminde daha fazla yer almıştır. Kökenleri Osmanlıİmparatorluğu'nun özellikle son yüzyılında bulunan Türk modernleşme süreci TürkiyeCumhuriyetini doğurmuştur. Tezimizde özellikle Cumhuriyet tarihine odaklanarak,Türkiye'de modern devletin gelişim sürecinde Nusayrilerin politik tutumlarını, siyasal iktidarile ilişkilerinin niteliğini ve siyasal iktidar karşısındaki konumlarını incelemekteyiz. Kuşkusuzuzun sayılabilecek bu tarihsel süreçte Nusayriler ile ?devlet? arasındaki ilişki tek düzeolmamış, içerisinde bulunulan dönemin niteliğine göre farklılaşmalar yaşanmıştır. Örneğingerek imparatorluğun işgali ve milli mücadele gerekse de Hatay'ın ilhakı sırasında Nusayrilerarasında birbirinden farklı politik eğilimler/tutumlar ortaya çıkmıştır. Bir yanda Türkiye'dekisiyasal rejime entegre olma arzusunda olanlar diğer yanda Arap ulusalcu fikirlerle hareketedenler olduğu görülmüştür. Bu süreçlerde Türkiye'deki egemen siyasal elit yoğun birasimilasyonist politikayı hayata geçirmeye çalışmıştır. Tek parti döneminin bu yöndeki genelçalışmalarının yoğunlaşmasında Hatay meselesinin başat bir rolü olmuştur, Hatay'ınTürkiye'ye katılımından sonra da çeşitli düzeylerde bu asimilasyonist uygulamalar devametmiştir. Tezimizde Nusayri kimliğinin temel özellikleri açıklandıktan sonra NusayrilerinTürk modern devleti bünyesinde yaşadıkları kimlik problemleri, etnik ve dinsel sorunlarirdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nusayris's Status against the Political Power and Identity Problems in the Formation and Evolution Process of Modern Turkish StateThis study focuses on Nusayris (Arabic Alevites as a heterodox group of people) intheir historical and identical features in an attempt to explore the impacts of Ottoman's modernization and its transformation into State on them. Following a discussion on Ottomanperiod and changes the State empowered, the study focuses specifically on the Turkish Republican period to reveal the interrelations between this political power and Nusayris's problems deriving from their religious and ethnic identities. As the longest period in itshistory, the 19th century of Ottoman Empire witnessed a change in the relations betweenNusayris and the empire, and they started to have a more significant place in the empire'sagenda. Turkish modernization period, which was rooted especially in the last century of theempire, has resulted in Turkish Republic. Focusing mainly on the Republic period, the studyanalyzes Nusayris's political attitudes, their relations with the political power and theirposition toward this power throughout the evolution of modern state in Turkey. Obviously,this relationship was not a stable one; rather it showed fluctuations depending on the current period's characteristics. For instance, there were divergent political views/tendencies amongNusayris due to the empire's invasion and the national struggle against it as well as to Hatay?sinclusion. On one hand, there were the ones who sought the integration of Hatay to Turkish political regime, and on the other hand the ones that had Arap nationalist views. During thisprocess, an political elite group in Turkish ruling class tried to launch an intensiveassimilationist policy. During this single party regime, Hatay Issue played a major role. Theassimilationist policy was still active even after the integration of Hatay to Turkey. Discussingthe main characteristics of Nusayri identity, the study explores their identity, ethnicity andreligious problems they had within modern Turkish State.