Kıbrıs Barış Harekâtı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sürecinde Türk kamuoyu
Turkish public opinion in proccess of the Cyprus Peace Operation and North Cyprus Turkish Republic
- Tez No: 330369
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 443
Özet
Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sürecinin incelediği 1974-1983 yılları arasında, Türk kamuoyunun Kıbrıs konusunda nasıl bir hassasiyet gösteriği ve konuya yaklaşım biçimleri incelenmiştir. Dış politika ile doğrudan bağlantılı olan Kıbrıs meselesi kamuoyu tarafından dönem dönem farklı algılarla değerlendirilmiştir. Bu farklılıklar Türkiye'nin Kıbrıs konusunda takip edeceği dış politika eğilimlerinin belirlenmesi açısından önem arz etmektedir. Türkiye ve Kıbrıs Türk basını Kıbrıs meselelerine hem harekât öncesinde ve hem de sonrasında hâkim olmuştur. Dış politika yazılarının tamamında kamuoyunun ilgisi daima canlı tutulmuş ve halkın bu konuya dikkati çekilmiştir. Basın, haber verme fonksiyonunun dışında, ülkenin yaşadığı dış politika tartışmalarını da yakından değerlendirmiş ve bu anlamda kamuoyunu etkileme misyonunu yüklenmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study, the sensitivities followed by Turkish public opinion and the forms of approaches to the subject between 1974 - 1983, from Cyprus Peace Operation to the foundation of North Cyprus Turkish Republic were analysed. Cyprus issue which is directly connected to the foreign policy, was estimated dissimilar perceptions from time to time. These dissimilarities hold key for determining the political dispositions followed by Turkey about Cyprus. Both Turkey and Cyprus Turkish press dominated the Cyprus issue before and after the operation. Concern of public opinion was always kept alive and attention of the folk was attracted by all foreign policy articles. Turkish press not only performed informing people but also evaluated the foreign policy arguments at close range and undertook influencing the public opinion mission.