Türkiye'de devletçilik ve kamu maliyesinde değişim
Statism in Turkey and the transformation of public finance
- Tez No: 330382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KAYIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Devletçilik, planlı sanayileşme hareketinin başlatıldığı 1930'lu ve savaş ekonomisinin yaratıldığı 1940'lı yıllarda iktisadi kararların temel belirleyicisi olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye'nin iktisadi gelişme ve sanayileşme hareketinde önemli bir yeri olan devletçilik politikasının doğuşu, gelişimi ve gerileyerek tasfiyesinin hangi içsel ve dışsal faktörlere dayandığı tartışılmaktadır. Uygulanan devletçilik politikası, denk bütçe ? sağlam para politikası çerçevesinde sürdürülmüştür. Dönem içerisinde kamu maliyesi, daha çok planlı sanayileşmenin ve savaşın finansmanını sağlamak üzere kurgulanmıştır. Çalışmada devletçi dönemdeki kamu maliyesinin performansı, bütçe politikası kapsamında kamu borçları, olağanüstü gelir kaynakları, kamu harcamaları ve kamu gelirleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Statism was the fundamental determinant of economic decision making during 1930s when planned industrialization movement was initiated and 1940s when economics of war was created. This study focuses on the birth and development of statism policy which had significant contribution to the economic development and industrialization of Turkey and the external and internal factors bringing about its retreat and collapse. Statism policy was implemented in a balanced budget-tight monetary policy framework. During the era of statism, public finance policies were designed to provide finance firstly for planned industrialization, and then for war preparations. In this thesis, the performance of public finance in statist period is assessed in terms of public debt, extraordinary revenue sources, public expenses and public revenues regarding to budget policy.