The formation of statism and single-party rule in Türkiye in the early 1930s
1930'ların başında Türkiye'de devletçilik ve tek parti yönetiminin oluşumu
  1. Tez No: 889943
  2. Yazar: BEYHAN ERKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEN ATTİLA AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Büyük Buhran'ı izleyen dönemde devletçi tek parti yönetiminin özerk ve tarafsız bir devlet biçiminde ortaya çıkmasına yol açan politika oluşturma ve devlet kurma süreçlerini, altta yatan toplumsal ilişkilere, ekonomik krize bir tepki olarak ortaya çıkan toplumsal hoşnutsuzluğa, hoşnutsuzluğun bastırılmasına ve politika oluşturma süreçleri yoluyla içerilmesine odaklanarak analiz etmeye çalışmaktadır. Tez, 1930'lar Türkiye'sinde devletçilik ve otoriter tek parti yönetiminin, ekonomik kriz ve onun yansıması olan toplumsal hoşnutsuzluğun yarattığı tehdit karşısında devletin, ki o da bu ilişkilerin aldığı bir biçimdir, sermayenin ve devletin kendisinin yeniden üretimi için toplumsal ilişkileri yeniden düzenleme girişimi sürecinde iç içe geçen farklılaşmış anlar olduğunu ileri sürmektedir. Buna göre bu süreçte devlet, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) toplumdan gelen taleplere karşı duyarlı bir tek parti olarak yeniden örgütlenmesi ve devletçi ekonomik kalkınmanın resmen benimsenmesi şeklinde somutlaşan yeni görevler üstlenerek krizi ve engelleri ötelemeye çalıştı. Toplumsal hoşnutsuzluğu üstesinden gelmek ve rejimin tesisi, toplumsal ilişkilerin yeniden düzenlenmesine yönelik yeni politikaların oluşumunda tarımsal üreticilerin talep ve şikayetlerinin dahil edilmesini gerektirdi. Dolayısıyla tarımsal üreticiler politika yapımında aktif aktörler olarak ortaya çıktılar. Öte yandan, devletçiliğin ve tek parti yönetiminin adım adım oluşumunun izini sürmek, bu süreçlerin iç içe geçmiş ve birbiriyle bağlantılı doğasını ve devletin bu süreçlerde ve bu süreçler aracılığıyla toplum üzerinde tarafsız ve özerk bir aygıt görünümü edinmesini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation has tried to analyze the processes of policy-making and state formation that led to the emergence of the statist single-party rule in an autonomous and neutral state form in the period following the Great Depression in Turkey. It has focused on the underlying social relations and social discontent that emerged as a response to the economic crisis, its suppression, and incorporation through those processes of policy-making. The study has argued that statism and authoritarian single-party rule in Turkey in the early 1930s were differentiated moments intertwined in the same process of the state's attempt to reorganize social relations for the reproduction of capital and the state, which was a form of those relations itself, in the face of the threat posed by the economic crisis and its repercussions, social discontent. In this process, the state attempted to suspend the barriers by attaining new tasks that materialized in the reorganization of the Republican People's Party (RPP) as a responsive single party and formally embracing statist economic development. The cultivators emerged as active agents since overcoming the social discontent and establishment of the regime necessitated incorporating cultivators' demands and complaints in the formulation of new policies for the reorganization of social relations and the RPP, through which single-party rule functioned. On the other hand, tracing the step-by-step formation of statism and single-party rule has revealed the intertwined and interconnected nature of those processes and the emergence of the state as a neutral and autonomous apparatus over society in and through those processes.