Genç tüketiciler açısından hedonik-faydacı satın alma davranışının marka imajı, kişiliği ve güveni açısından incelenmesi
Analysis of hedonic-utilitarian purchasing behavior by young consumer in terms of brand image, personality, trust
  1. Tez No: 330420
  2. Yazar: MÜZEYYEN BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Genç tüketiciler açısından hedonik (hazcı) ve faydacı satın alma davranışının marka, imajı, marka güveni ve marka kişiliği açısından incelenmesi adlı bu çalışma, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilimdalı'nda yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır Araştırma sonucunda marka imajı ve marka güveni, marka kişiliği ve satın alma davranışı konularında yapılan faktör analizi neticesinde marka imajı ve marka güveni konusunda 2 faktör elde edilmiştir. Bunlar; marka güveni ve marka imajı faktörleridir. Satın alma davranışı konusunda 4 faktör elde edilmiştir. Bunlar: estetik görünüş nedeniyle satın alma, elit olması nedeniyle satın alma, rahatlık ve sağlık nedeniyle satın alma, anatomik özellikler nedeniyle satın alma faktörleridir. Marka kişiliği konusunda 6 faktör elde edilmiştir. Bunlar: canlı ve enerjik, tutarlı (ayakları yere sağlam basan), yetkin, geleneksel, elit, feminen faktörleridir. Çalışmaya 253 üniversite öğrencisi katılmış ve katılımcılara 102 soruluk bir anket uygulanmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda marka imajı ve marka güveni ve marka kişiliği faktörlerinin satına alma davranışı faktörlerinden Rahatlık ve Sağlık Nedeniyle Satın Alma üzerinde marka kişiliği faktörlerinden yetkin , canlı ve enerjik ve elit faktörlerinin, Anatomik Özellikler Nedeniyle Satın Alma üzerinde marka kişiliği faktörlerinden yetkin ve geleneksel faktörlerinin, Estetik Görünüş Nedeniyle Satın Alma üzerinde, marka kişiliği faktörlerinden elit, canlı ve enerjik ve yetkin faktörlerinin, Elit Olması Nedeniyle Satın Alma üzerinde, marka kişiliği faktörlerinden elit, feminen ve geleneksel faktörlerinin doğru orantılı olarak etkili olduğu, Elit Olması Nedeniyle Satın Alma üzerinde marka imajı ve marka güveni faktörlerinden marka imajı faktörünün ise ters orantılı olarak etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is written for Marmara University Busineess Adminstration discipline and it is about the brand personality,brand trust and brand image for young customers hedonism sourcing and beneficial sourcing. During this inquiry we make the four factor analysises these are brand image,brand trust, brand personality and the customers behaviours for buying. At the end of thise analysises we found two items one of is brand trust and brand image Also we found 4 factors for customers behavıours for buying These are , buying for elite, buying for healty and comfort, buying for anatomy and buying for aesthetic appearance at the last point brand personality, we found 6 factors tehese are live and energetic, ,traditional, elite, feminine, competency, and consistent. For this inquiry we asked 102 questıons to 253 university student. At the end of the analysıses brand image ,brand trust and brand personality factors are effected the buyıng behavıours for comfort healty buying is effected consistent, elite ,live and energetıc.For anatomic properties ,buying behaviors are effected for consistent and tradional factors.Buy for aesthetic appearance brand personality factors are elite live and energetic and consistent is true balance with elite feminine and tradional and also opposite balance for brand image and elite for buying.