Son çocukluk dönemi dini gelişiminde sevgi ve korku motiflerinin etkisi
The motifs of love and fear in religious development for the last childhood term
  1. Tez No: 330419
  2. Yazar: HARUN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Hayatın en önemli dönemlerinden sayılan son çocukluk dönemi ilk çocukluk ile ergenliğe geçiş arasında yer almaktadır. Çalışmamızda 6-11 yaş arasında bulunan bu çocukların dini gelişiminde korku ve sevginin yerinin tespit edilebilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada çocuklar için sevgi ve korku nesneleri, Allah tasavvurlarında sevginin ve korkunun yeri, Allah sevgisinin ve korkusunun ne yönde geliştiği, Allah sevgisinin ve korkusunun nedenleri, çocukların melek, şeytan, cennet, cehennem, ölüm hakkında düşündükleri ve cezanın hayatlarındaki yeri gibi konular incelenmiştir. Bunun için de öncelikli olarak çocukların sevgi ve korku nesneleri ile bu nesneler karşısındaki tavırları değerlendirilmiştir. Ayrıca çocukların Allah tasavvuru ile sevap, günah, ceza ve mükâfat anlayışları tespit edilmiştir. Araştırmada ilkokul öğrencilerinden 50 öğrenciyle mülakat yapılmıştır. Mülakat sonucunda verilen cevaplar kategorilere ayrılıp değerlendirilmiştir. Çocukların genel olarak verdikleri cevapları incelediğimizde 6-9 yaşlarındaki çocukların cevapları 10-11 yaşlarındaki çocuklara göre daha somuttur. Özellikle 9 yaşlarından sonra çocuklar dini konularda soyut düşünmeye başlamaktadırlar. Ayrıca araştırmamız çocukların yaş dönemlerinin kesin çizgilerle ayrılmadığını göstermektedir. 6-11 yaş dönemindeki çocuklar en çok anne ve babalarını severlerken, en çok hayvanlardan korkmaktadırlar. Allah'ı göklerde hayal eden bu çocuklara göre Allah çok büyüktür, birdir, her şeyi yaratmıştır, iyi ve güzeldir. Bu çocuklar Allah'ı çok sevmekte, aynı zamanda O'ndan korkmaktadırlar. 6-11 yaş çocukları Allah'a sık sık dua etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Last childhood period that is thought as the most significant periods of life takes place between the first childhood period and passing to puberty. In our study, it is aimed to determine the place of love and fear in religion's development on these 6-11 years old children. The topic of love and fear objects for kids , the place of love and fear in Allah's conceptions , which direction does Allah's love and fear develops , the reasons for love and fear of Allah , things that the kids think about angel , devil , heaven and hell , death and the place of the punishment in their life are investigated in this study. Primarily , the love and fear objects of children and their attitudes against these objects are evaluated. Also with the Allah's conception merit , sin , punishment and reward understandings are determined. The interview is done with 50 primary school students in this study. As a result of interview, answers are categorized and evaluated. When we investigate the answers in general , the answers that are given by 6-9 years old children are more concrete than the answers that are given by 10-11 years old children.Especially after the 9 ages , children are starting to think abstract about the religious .Also our study shows that children?s age periods are not seperated with the certain lines. While 6-11 ages period children love their mother and father at most and scare from animals at most. According to these children who imagine to Allah on the sky , Allah is great , one , good and beautiful and creates everything.These children love Allah so much but also scare from Allah. 6-11 ages period children pray to Allah frequently.