İdeal bir genç modeli olarak Safahat'ta Asım
Asım as an ideal young model at Safahat
- Tez No: 330426
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İdeal Bir Genç Olarak Safahat'ta `Asım' başlığını taşıyan bu çalışma `Giriş' ve `Sonuç' bölümleri dışında iki ana bölümden oluşmaktadır.Giriş Bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve sınırlılıklarla ilgili bilgiler verilmiştir.Birinci Bölümde, Mehmet Akif Ersoy'un Yaşadığı Dönemin Tahlili; Osmanlı Modernleşmesi bağlamında, Siyasi, Sosyo-Ekonomik ve Fikri planda ortaya koyulmuş ve Akif'in Biyografisi (Hayatı ve Eserleri) incelenmiştir.İkinci Bölümde, İdeal Genç Modeli Olarak Asım fiziksel ve ahlaki özellikleri çerçevesinde incelenmiş ve Asım'dan beklenenler ortaya koyulmuştur.Sonuç bölümünde, Mehmet Akif'in ideal bir genç olarak sunduğu Asım'ın şahsında, yetiştirilmek istenen insan prototipi ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which bears 'Asım' heading in Safahat as an idealist man, consists of two main parts except for introduction and conclusion.In introduction part, information about the topic, the aim, the importance, the technique and the restrictions of the study is given.In the first part, the period when Mehmet Akif Ersoy lived is examined, and within the Ottoman Modernization, in terms of socio-economic , ideologic features, Akif's biography is examined.In the second part, Asım is examined in terms of physical and moral values as an ideal young man, an the expectations were introduced.In the conclusion part, human prototype which was required to be brought up in Asım's personality as an ideal young man by Mehmet Akif was tried to be presented.