Elektrikli bir şehir aracının gövde tasarımı ve aerodinamik analizi
Body design and aerodynamic analysis of an electric city vehicle
- Tez No: 706275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL OVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yapılacak olan çalışmalardaki amaç fosil yakıtlardan uzaklaşmak için çalışmalar yürüten otomotiv sektörünün odak noktasında yer alan bir elektrikli şehir aracı tasarım ortaya koymaktır. Bu araç tasarlanırken kullanıcı kitlesine uygun ve isterlerini en ideal karşılayabilecek şekilde tasarım kriterleri belirlenmiştir. Bu isterler belirlenirken, şehir aracını kullanan veya talep eden genç kitle hedef alınarak, araçtaki tasarımsal ve aerodinamik analizler sonucunda da aracın efektif tasarım ve görselliği ön plana çıkartılarak, hafif, kitleye hitap eden bir tasarım ortaya koymak amaçlanmaktadır. Puma hayvanından esinlenerek çıkartılan tasarım çizgileri ile ilk olarak 2B olarak aracın modeli çıkartılmış, daha sonra 3B programlar yardımıyla aracın modeli oluşturulmuştur. 3B model analiz programlarında hava akış analizleri yapılmış ve bu kapsamda final revizyonlar tasarım üstünde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to design an electric city vehicle that is at the focal point of the automotive industry, which carries out studies to move away from fossil fuels. While designing this electric vehicle, design criteria have been determined in a way that is suitable for the user group and can meet their needs ideally. While determining these requirements, it is aimed to create a light and mass appealing design by targeting the young audience who use or demand a city vehicle, and by emphasizing the effective design and visuality of the vehicle as a result of the design and aerodynamic analyzes in the vehicle. With the design lines inspired by the puma, the model of the vehicle was first created in 2D, then the model of the vehicle was created with the help of CAD programs. Air flow analyzes were made in 3D model analysis programs and final revisions were made on the design based on analyzes results.