Küresel doğalgaz pazarının önemli aktörleri Rusya, Türkmenistan ve İran'ın enerji politikaları ve Türkiye
The energy policies of Russia, Turkmenistan and Iran, the leaders of global natural gas market and Turkey
  1. Tez No: 330442
  2. Yazar: ÖZLEM ULUĞ PAKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HAKAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Enerjinin kavramsal boyutu isimli birinci bölümde küresel enerji pazarı, fosil enerji kaynakları ile yenilebilir enerji türleri ele alınmıştır.İkinci bölüm Rusya, Türkmenistan ve İran'ın enerji potansiyelleri ve politikaları ile ilgilidir. Üç ülkenin enerji politikalarının doğalgaz açısından analizleri de ayrı ayrı ele alınmıştır.Üçüncü bölüm Türkiye'nin enerji politikaları ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
This study is composed of three main parts. The first part, namely, conceptual framework of energy, comprises global energy market, kinds of energy sources and renewable energy sources.Second part is related to the energy potentials and policies of Russia, Turkmenistan and Iran. Furthermore, the natural gas aspect of these countries energy policies discussed one by one.Finally, the last part is about the energy policies of Turkey.