Ekokent tasarım kriterlerinin sürdürülebilirliğe etkisi:Malmö-Bo01 ve Ecoviikki örnekleri bağlamında bir değerlendirme
The effects of the ecocity design criterias to sustainability:An assessment in the context of Malmö-Bo01 and Ecoviikki examples
- Tez No: 330477
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
17. yüzyılda aydınlanma çağıyla başlayan doğaya hakim olma arzusu, 18. yüzyılda makineleşmeyle hız kazanmıştır. Giderek artan çevresel tahribat 20. yüzyılın ikinci yarısında insanoğlunu küresel ısınma ve doğal kaynakların tükenmesi gibi küresel problemlerle yüz yüze getirmiştir. Böylelikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren hızla artan ekolojik bilinç mimarlık ve planlama alanlarının yanı sıra kentsel tasarım alanını da etkilemiş ve ekolojik kentsel tasarım paradigmasını hakim kılmıştır. Ekolojik kentsel tasarım giderek çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir kent modeli olan ekokent olgusunu ortaya çıkarmıştır. Günümüzde dünyanın her yerinde hızla çoğalan yeni kent modeli olan ekokentlerde çevresel ve mekansal çözümlerin öne çıkarıldığı, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik kriterlerine ise gerekli önemin verilmediği gözlemlenmektedir. Bu bağlamda ekokentlerde sürdürülebilirliğin sağlanması için sosyal, ekonomik ve yönetimsel kriterlerin en az çevresel ve mekansal kriterler kadar önemli olduğu savı çalışmanın ana eksenini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The wish of ruling nature which started with the age of enlightenment in 17th century, has gathered speed wiht mechanization in 18th century. The increasing natural damage, has faced humanity with global problems like global warming and consuming of natural resources. In this way, the rapidly rising ecological awareness in the second half of 20th century has effected urban design as well as architecture and planning; and made the ecological urban design paradigm come out. In time the ecological urban desing exposed the ecocity concept, which is a sustainable and and environmentally conscious city model. Today ecocities are the new city models rapidly rising all over the world and the observation of valuing phsical and environmental criterias much more than the social and economical sustainability criterias in ecocities is made. In this context, the main axis of this thesis study is the argument that social, economical and managerial ecocity design criterias are as important as the phsical and environmental ecocity design criterias for sustainability of the ecocity model.