Sürdürülebilirliğin bir aracı olarak eko-kentler: Akyaka (Muğla) örneği
Eco-cities, as an instrument for sustainability: A case study of Akyaka (Muğla)
  1. Tez No: 629116
  2. Yazar: EMİNE ÖZYOLDAŞ SALDIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERCAN EFE GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya eko-sisteminin, artan nüfus ve bilinçsiz tüketim nedeniyle uzun vadede sürdürülebilirliğinin imkansız olduğu öngörülmektedir. Bilinçsiz tüketimin sebep olduğu iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik kaybı, tüm dünyanın çözüm üretmesi gereken önemli problemler haline geldiğinden doğal kaynakların akılcı ve verimli kullanılmasına yönelik uluslararası politikalar geliştirilmekte ve Türkiye'de de buna yönelik düzenlemeler yapılmaktadır. Bu kapsamda eko-kentler kentin ve kalkınmanın sürdürülebilirliği için dünya çapında sürdürülebilir kentleşmenin bir uygulama aracı olarak görülmektedir. Çünkü eko-kentler sürdürülebilirliği temel ilke olarak benimsemektedir. Çalışma dünyada eko-kent üzerine yapılan uluslararası çalışmalar incelemiştir. Ayrıca dünyadaki eko-kent örneklerini ele alıp, mevcut eko-kent kriterlerini ve standartları değerlendirilmiştir. Ardından durum Türkiye için incelenerek gerçekte Türkiye'de eko-kent modeli için dayanak olacak mevzuatın olduğu ancak eko-kent modelinin ve bu modele ilişkin standartların geliştirilmediği ortaya konmuştur. Çalışma yaptığı değerlendirmelere göre AB eko-kent kriterlerini Türkiye'de kullanılabilir kriterler olarak belirlemiştir. Bu belirleme, Muğla İlinin Ula İlçesi sınırlarında olan Akyaka Mahallesi'nde uygulanabilirliği kapsamında ele alınmıştır. Akyaka AB eko-kent kriterlerine göre bölgesel ve kentsel kapsam, ketsel yapı, ulaşım, enerji ve materyal akışı ve sosyo-ekonomik durumu şeklinde altı ana başlıkta değerlendirilmiş ve Akyaka'nın potansiyel ve sorunlarına göre önerilerde bulunulmuştur. Önerilerde, Akyaka'nın mevcut durumu ve yürürlükte olan planları gözetilmiştir. Sonuçta çalışma Akyaka'nın eko-kent olabileceğini ortaya koyarken sürdürülebilirliğin bir aracı olan eko-kentlerin eko-kentlerin Türkiye'de de uygulanabilirliğine yönelik literatüre katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
It is predicted that the sustainability of the world eco-system in the long term is impossible due to the increasing population and unconscious consumption. Since climate change caused by the irresponsible consumption and the loss of biodiversity has become important problems which must be found solutions globally, international policies aiming at the rational and efficient use of natural resources have been developed. Also, in Turkey some arrangements have been made for it. In this context, eco-cities are seen as an application tool of sustainable urbanization worldwide for the sustainability of the city and development. Because eco-cities adopt sustainability as a basic principle. The study examined international studies regarding eco-cities in the world. In addition, eco-city examples in the world have been handled and current eco-city criteria and standards have been evaluated. After examining the issue in Turkey, it is asserted that: despite the existence of related legislation in Turkey, the eco-city model and the standards for this model have not been developed. According to the result of an examination of this study, it is asserted that the eco-city criteria of the EU can be implemented in Turkey. This assertion has been handled within the scope of its applicability in Akyaka District, which is within the borders of Ula District of Muğla Province. Akyaka has been evaluated under six EU eco-city criteria as regional and urban scope, urban structure, transportation, energy and material flow and socio-economic and suggestions have been made according to Akyaka's potential and problems. In the proposals, Akyaka's current status and current plans which are in force were observed. While the result of this study has revealed Akyaka's feasibility to became an eco-city, it contributes to the literature about the applicability of eco-cities, which are one of the tools of sustainability, in Turkey as well.