Bazı ahşap esaslı levhalarda kaplama yapışma direncinin belirlenmesi
Determination of the resistance of the veneer adhesion on some wooden boards comman uses
- Tez No: 196670
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
BAZI AHŞAP ESASLI LEVHALARDA KAPLAMAYAPIŞMA DİRENCİNİN BELİRLENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)İsmail KILIÇGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2006ÖZETBu çalışmada, bazı ahşap esaslı levhalar üzerinde kaplama yapışma direncininbelirlenmesi amaçlanmıştır. Yangın kullanımları nedeniyle yonga levha, liflevha (MDF) ve yönlendirilmiş yonga levha (OSB) deney malzemesi olarakseçilmiştir. Radyal ve teğet kesitli çam, kayın ve meşe kaplamalar levhayüzeylerine polivinilasetat (PVAc), üre-formaldehit (ÜF) ve kontak tutkalları ileyapıştırılmıştır. Toplam 540 adet deney örneği TS 5339 standardında belirtilenesaslara göre denenmiştir.Deneyler sonucunda en yüksek yapışma direnci radyal kesitli kayın kaplama,yönlendirilmiş yonga levha ve üre-formaldehit tutkalı kombinasyonunda, endüşük yapışma direnci ise teğet kesitli kayın kaplama, lif levha ve kontak tutkalıkombinasyonunda elde edilmiştir.Bilim Kodu :.711.3.023Anahtar Kelimeler :.Yonga Levha, Lif levha (MDF), Yönlendirilmiş Yonga..Levha (OSB), Polivinilasetat (PVAc), Üre-formaldehit..(ÜF), Kontak Tutkalı, Kayın, Çam, Meşe kaplama,..Kaplama Kesiş Yönü, Kaplama Yapışma Direnci.Sayfa Adedi :.73Tez Yöneticisi :.Prof. Dr. Mustafa ALTINOK
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE RESISTANCE OF THE VENEERADHESION ON SOME WOODEN BOARDS COMMON USES(Master of Science Thesis)İsmail KLIÇGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2006ABSTRACTIn this study, it is aimed to determine the veneer bonding strength on wood-based panels. Particleboard, fiberboard (MDF) and oriented strandboard(OSB) have been chosen as a testing material due to their widespread usage.Radially and tangentially cut veneers made of pine, beech and oak havebeen glued on the surface of the boards whit the some adhesives such aspolyvinylacetat (PVAc), ureaformaldehiyde (UF) and contact glues. A total of540 testing examples have been tested according to the conditions of determinedin the TS 5339 standard.At the end of the tests, the highest bonding strength has been determined in thecombination of radially cut beech veneer, oriented strand board andureaformaldehiyde glue. The lowest bonding strength has been determined inthe combination of tangentially cut beech veneer, fiber board and contact glue.Scientific Code :.711.3.023Key Words :.Participleboard, Medium Density of Fiberboard (MDF),..Oriented Strandboard (OSB), Polyvinylacetat (PVAc),..Urea-formaldehiyde (UF), Contact Glue, Beech, Pine,..Oak Veneers, The Cut Direction of the Veneer, Veneer..Bonding strength.Number of Pages :.73Thesis Supervisor :.Prof. Dr. Mustafa ALTINOK