Kolorektal kanserlerin hepatik metastazlarında hepatik rezeksiyon ve lokorejional infüzyon kemoterapisinin etkinliği
Effectiveness of hepatic resection and locoregional infusion chemotherapy in the hepatic metastasis of colorectal cancers
- Tez No: 33050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN ÇETİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Kötü prognoz ve yüksek mortalite riski olan metastatik karaciğer tümörlerinde hepatik rezeksiyon seçkin tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Hepatik rezeksiyon kriterleri dışında kalan olgularda loko rejional infüzyon kemoterapisi yüksek doz sitostatik kullanımına olanak sağlayan ve olgulara semptomatik iyileşme ile iyi bir yaşam standardı sağlamayı ve yaşam süresini uzatmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Hepatik rezeksiyon uygulanan olgularda hepatik arter infüzyon kemoterapisi (HAİK) uygulamasınn yaşam süresi ve kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla klinik bir çalışma planlanmıştır. GATA Genel Cerrahi Anabilim Dalında Ekim 1993 - Ağustos 1995 tarihleri arasında kolorektal kanserlerin karaciğere metastazı olan 15 olgu prospektif çalışma kapsamına alınmıştır. Bu olgulardan yaygın karaciğer metastazı nedeniyle sadece HAİK uygulanan 8 olgu GRUP I, regüler veya irregüler hepatik rezeksiyon ile eşzamanlı veya sonrasında HAİK uygulanan 5 olgu GRUP II olarak ayrı ayrı değerlendirildi. 2 olgu değerlendirme dışı bırakıldı. Lokorejenal infüzyon kemoterapisinde 5-Fluorourasil, Farmarubicin, Mitomycin-C kombinasyonu uygulanmıştır. HAİK'ne başlanmasından sonraki ortalama sağ kalım süresi, GRUP I olgularda 16.8 ay ve 13.6 ay olarak, Grup II 4 olguda 5 ay olarak bulundu. Grup II 1 olguda tam tümör yanıtı gözlendi Sonuç olarak, kolorektal kanserin hepatik metastazı olan, hepatik rezeksiyon kriterleri dışında kalan olgular için HAİK uygun bir tedavi yöntemi gibi görünmektedir. Hepatik rezeksiyon uygulananlarda HAİK uygulamasının sağ kalım süresine etkisini değerlendirmek için olgu sayısı yetersiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Hepatic resection has been considered to be current treatment procedure in metastatic liver tumors which have poor prognosis and high mortality risk. In the cases away from hepatic resection criteria, locoregional infusion chemotherapy that provides high dose citositatics usage is a treatment procedure aiming to prolong survival and a good life standard with symptomatic healing. A clinical study has been planned to evaluate the effect of hepatic arterial infusion chemotherapy in hepatic resection cases to the life survey and quality. A prospective study including 15 colorectal cancer cases with hepatic metastasis has been realized between October 1993-August 1995 in GATA General Surgery Department. We evaluated 8 cases in Group I, to whom only hepatic artery infusion chemotherapy was applied and 5 cases in Group II, who underwent regular or irregular hepatic resection and synchronized or postoperative hepatic artery infusion chemotherapy because of diffuse hepatic metastasis. 2 cases did not evaluated. A combination of 5-Fluorourasil, Farmarubicin and Mitomycin-C was applied in locoregional chemotherapy. The median survival periods were 16.8 months and 13.6 months in Group I and 5 months in 4 cases of Group II following the hepatic artery infusion chemotherapy. Certain tumor response was observed in one case of Group II. Consequently, for the cases of hepatic metastasis from colorectal cancers, intra arterial locoregional infusion chemotherapy seems to be an appropriate treatment procedure. To evaluate the effect of hepatic arterial infusion chemotherapy to median survival rate in hepatic resections, the number of cases has been insufficient. 38