Akciğer metastazı saptanmış olan kolorektal kanserli olgularda akciğer metastazektomisinin sağkalıma olan katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of pulmonary metastasectomy on survival in patients with primary colorectal cancer and pulmonary metastases
- Tez No: 347584
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZTOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kolorektal kanserler, en sık görülen kanser türleri arasında 3. sırada yer almaktadır. Kolorektal kanserli hastaların yaklaşık olarak % 50-60?ında senkron veya metakron uzak metastazlar izlenmektedir. Kolorektal kanserlerin hepatik metastazlarının cerrahi rezeksiyonu sağkalımı anlamlı düzeyde uzatmakta ve yaygın olarak uygulanmaktadır. Son yıllarda ise akciğer metastazlarına da cerrahi rezeksiyon yapılmasının sağkalıma anlamlı katkı sağladığı bildirilmekte ve bu nedenle artan bir şekilde ilgi odağı olmaktadır. Bu araştırmada, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi?nde tedavi gören ve kolorektal kanserlere bağlı akciğer metastazları nedeniyle metastazektomi uygulanan 29 hasta değerlendirildi. Hastalara ait bilgiler retrospektif olarak elde edildi ve hasta dosyalarından demografik verilerin yanı sıra patoloji, laboratuvar ve radyolojik tetkikler, primer tümöre ve metastaza yönelik uygulanan cerrahi tedavilerle kemoterapi rejimlerine ait bilgiler elde edildi. Hastaların 6 (% 20.7)'sı tanı anında metastatik(senkron) iken, 23 (%79.3)' ü ise daha sonra metastatik (metakron) hale gelmiş olan hastalardı. Çalışmaya dahil edilen 29 hastanın tamamında akciğer metastazları rezektabl özellikteydi. Metastazektomi operasyonu aşamasında toplam 29 hastanın tümünde akciğer metastazı olup, bunlardan 24 (% 82, 8)'ü izole akciğer metastazı, gerikalan 5 (%17,2)' i ise hem akciğer hem karaciğer metastazına sahipti. Çalışmaya alınan hastaların tümüne akciğer metastazına yönelik rezeksiyon uygulanırken, 5 (%17,2) hastaya ise akciğer+karaciğer metastazektomisi uygulanmıştı. Akciğer metastazektomi operasyonu öncesi hastaların 18 (% 62,1)'ine neoadjuvan tedavi verilirken, kalan 11 (%37,9)'ine ise doğrudan akciğer metastazektomi operasyonu uygulanmıştı. Akciğer metastazına yönelik uygulanan metastazektomi şekilleri değerlendirildiğinde 24 (% 82, 8) hastaya wedge rezeksiyon, 5 (%17,2) hastaya da lobektomi uygulanmıştı. Akciğer metastazektomisi uygulanan hastalarda R0 rezeksiyon yapılan 17 hasta (% 58,6), R1 rezeksiyon yapılan 12 hasta (%41, 4) idi. Metastazektomi sonrası hastaların tümüne adjuvan tedavi uygulandı. Tüm hasta grubunda median OS 57ay (SD±4 ay), 1, 3 ve 5 yıllık sağkalım oranları sırasıyla %96, %92 ve %49 olarak tespit edildi. Metastazektomi operasyonu sonrası izlenen lezyonu olmayan hastalarda median DFS 31ay (SD±3 ay), 1, 3 ve 5 yıllık DFS oranları sırasıyla %86, %42 ve %1 olarak saptandı. Metastazektominin şekline göre sağkalım değerlendirildiğinde wedge rezeksiyon yapılanlarda median OS 58 ay (SD±5 ay), lobektomi yapılanlarda ise 50 ay (SD±2 ay) olarak bulundu. Perioperatif mortalite izlenmedi. Rezeksiyon türüne göre sağkalım incelendiğinde R0 rezeksiyon yapılanlarda median OS 66 ay (SD±5 ay), R1 rezeksiyon yapılanlarda ise median OS 47 (SD±7 ay) ay olarak bulundu. Sağkalım analizleri primer tümör yerleşimine göre değerlendirildiğinde kolon yerleşimli tümörü olanlarda median OS 45 (SD±6ay), rektum yerleşimli olanlarda ise median OS 63 (SD±4 ay), idi. Sonuçlarımız kolorektal kanser akciğer metastazlarının cerrahi rezeksiyonunun, genel sağkalım süresinin uzamasına katkı sağladığına ilişkin literatür bilgilerini desteklemektedir. Özellikle R0 rezeksiyon uygulanması ve akciğer metastazektomisi girişim şekli olarak wedge operasyonunun yapılması uzun süreli sağkalım bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Colorectal cancer is the third most common cancer type in the world. Approximately 50%-60% of patients would have developed ?synchronous or metachronous- distant metastasis. Surgical resection of hepatic and/or pulmonary metastases of colorectal cancer have significantly prolonged in disease-free and overall survival and therefore it?s widely to be put into practice in last years. In this research, we evaluated twenty nine patients who underwent metastasectomy for lung metastases due to colorectal cancer and be treated in Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Hospital. Demographic, perioperative, laboratory, radiological and chemotherapy as well as survival data were obtained by retrospective chart review. Six (20,7%) patients had synchronous metastasis, while 23 (79,3%) patients had metachronous metastasis. All of 29 patients based on our study, the lung metastases were resectable. During lung metastasectomy operation, all of 29 patients had lung metastase and 24(%82.8) patients of them had isolated lung metastase, the other 5 (%17.2) patients had both liver and lung metastase. All patients were applied lung metastasectomy, while 5 (17.2%) patients were applied both liver and lung metastasectomy. Before lung metastasectomy operation 18 (%62.1) patients underwent neoadjuvant chemotherapy, the other 11(%37.9) patients were applied directly lung metastasectomy. Wedge resection was applied to 24 (%82.8) patients and lobectomy was applied to 5(%17.2) patients. R0 resection was obtained in 17(58.6%) patients, while R1 resection were performed in 12(41.4%) patients respectively. According to the type of metastasectomy, the over all survival(OS) is evaulated that the patients who underwent wedge resection observed median OS 58 mounts and who underwent lobectomy observed 50 mounts. There was no perioperative mortality.After metastasectomy operation adjuvant therapy was applied to all of the patients. All patients a median OS of 57 months (SD ± 4 months), 1, 3, and 5-year survival rates were orderly identified 96%, 92% and 49%.Metastazektomi operasyonu sonrası izlenen lezyonu olmayan hastalarda median DFS 31ay (SD±3 ay), 1, 3 ve 5 yıllık DFS oranları sırasıyla %86, 3, %42 ve %1 olarak saptandı. While the median disease-free and overall survivals after initial metastasectomy were 31months(SD±3 months), respectively, the 1-year, 3-year and 5-year disease-free and overall survivals rates were 86.3%, 42% and 20%, and 1%. According to the type of resection, the over all survival(OS) is evaulated that the patients who underwent R0 resection observed median OS 66 months(SD±5 months), and who underwent R1 resection observed OS 47 (SD±7 months) months. The over all survival(OS) is appreciated according to primary tumor localization that the patients who had located colon observed median OS 45 months(SD±6 months), and who had located rectum observed OS 63 months(SD±4 months). Our results comparable with the results reported in the literature in which surgical resection of lung metastases due to colorectal cancer improves overall survival. Particularly, it is important to obtain R0 resection and wedge resection for more long life in this patients.