Çalışan memnuniyetinin veri madenciliği ile incelenmesi
Employee satisfaction analysis using data mining
  1. Tez No: 330504
  2. Yazar: MELTEM AYPERİ BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÖZGE ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada amaç, çalışan memnuniyeti ve bağlılığını çeşitli veri madenciliği teknikleri kullanarak ölçmek, memnuniyeti etkileyen değişkenleri ortaya çıkarmaktır. Birinci bölüm çalışmanın tanıtılmasına ayrılan giriş bölümüdür. İkinci bölümde, veri madenciliğinin ne olduğundan, süreçlerinden, güçlü yönlerinden, model ve tekniklerinden, kullanım alanlarından, sorunlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde çalışan memnuniyeti ve bağlılığının ne olduğundan, etkileyen faktörlerden, memnuniyeti ölçmede kullanılan tekniklerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde çeşitli veri madenciliği ve istatistiksel yöntemlerden bahsedilmiştir. Çalışmadaki veri seti ordinal değişkenlerden oluştuğu için ordinal veriye uygun kullanılabilecek olan yöntemler ve ordinal veriyle çalışırken göz önüne alınması gereken kıstaslar açıklanmıştır. Beşinci bölümde ise uygulama yapılmış olup, Türkiye?de otomotiv sektöründe yer alan bir firmanın çalışanlarının memnuniyet ve şirkete olan bağlılıkları ölçülmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda karar ağaçları, kümeleme ve faktör analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Uygulama sonucunda farklı yöntemlerle bulunan sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to measure employee satisfaction and loyalty with different data mining techniques and to reveal the variables that influence satisfaction. The first part is an introduction allocated to the promotion of the study. In the second part, mentioned about what is data mining, processes, strengths, models and techniques, usage areas and problems. in the third part, mentioned about what is employee satisfaction and loyalty, the factors that affect satisfaction, techniques used to measure. in the fourth part, mentioned about various data mining and statistical methods. The dataset in this study consists of ordinal variables, so the methods that compatible with ordinal data and the criteria that should be taken into consideration while using ordinal data are described. In the fifth part, satisfaction and loyalty to the company is tried measure for the employees who are working in a company in the automotive sector in Turkey. In this respect, the decision trees, clustering methods and factor analysis were used. At the end of the project, results that were found with different methods are compared and interpreted.