Kullanıcı odaklı tasarım; Türkiye çocuk mobilya sektörü üzerine bir inceleme
User centered design; a review on children's furniture sector in Turkey
  1. Tez No: 330506
  2. Yazar: ELİF ŞİŞMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HIZIR TENGÜZ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yeni ürünün tasarım sürecinde hedef kullanıcı hakkında bilgi kazanımı, ticari başarının ürün-kullanıcı odaklı bilgi kaynağını oluşturur. Bu kazanım, tasarım sürecinin ?kullanıcı odaklılık? yaklaşımının temelini oluşturmaktadır. Tasarım sürecinde kullanıcı-odaklı yaklaşım: hedef tüketicinin bugünkü ve gelecekteki arzu, istek ve beklentilerini belirleyerek `kullanıcı-odaklı-faydacıl? ürün/hizmet sonuçları elde edebilmeyi amaçlar. Kullanıcı-odaklı-tasarım, hedef kullanıcılarla işbirliği yaparak kullanıcılar için faydacıl ürün sonuçları elde edebilmek için; kullanıcı hakkında bilgi toplamak üzere başvurulan bir yöntem olarak tanımlanabilir. Kullanıcı-odaklı-tasarım; hedef kullanıcıdan veri toplayarak, yeni ürün tasarım sürecinin başlangıç aşamasında yeni fikirleri oluşturmak, sürecin ileri aşamalarında ise geri bildirim sağlamak için uygulanır. Firmaların örgütlü tasarım faaliyetinde kullanıcı bilgisi kazanmak için tasarlanan nitel ve nicel araştırma yöntemleri, `kullanıcı için fayda sağlayan ürünün? geliştirilmesini olanaklı kılmaktadır. Ürün tasarım sürecinde tasarımcı ile kullanıcı arasındaki işbirliğinin sağlanmasında; anket, görüşme, gözlem, odak grup, etnografik araştırma, kullanıcı hikayeleri (hayali karakter, senaryo kurgulama, lider kullanıcı, video kolaj vb.) gibi çeşitli kullanıcı araştırma yöntem ve tekniklerinin katkısının önemi literatürde vurgulanmaktadır. Sunulan bu araştırmada; çocuk mobilyalarına hizmet veren imalat sanayi firmalarında ürün geliştirmenin yapısı, tasarım disiplininin ve ürün tasarım süreci içinde kullanıcı araştırma yöntemlerinin uygulanış biçimlerine odaklanılmaktadır. Araştırma kapsamında ele alınan bu sektörel alan, Türkiye mobilya imalat sanayi içinde ekonomik büyüklük olarak önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu nedenle bu alanda hizmet veren imalat firmaların, tasarım süreç modellerinin ve yararlanılan kullanıcı araştırma yöntemlerinin `iyi tasarım liderliğinde ürün çıktıları elde edilmesi doğrultusunda incelenmesi? amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gain information about the target user in the design process of new products, product-user-centered information is the spurce of commercial success. This acquisiton, design process, ?for whom, why and how to? information, including, as it creates a `user-centered? approach is the basis. User-centered approach to the design process, the target consumer?s current and future desires, wishes and expectations by setting the `user-oriented-utilitarian? product/service aims to be able to get the results. User-centered-design, in cooperation with the target users, for the users to be able to get the results utilitarian items, can be defined as a method referred to gather information about the user. User-centered-design the target users, collect data, create new ideas in the initial stage of new product design process, is to provide feedback to the advanced stages. Designed fort he user to acquire the knowledge of organized firms engaged in the design of qualitative and quantitative research methods, the `benefit for user of the product? makes it possible to develop. Ensuring co-operation between the designer and the user in the process of product design, survey, interviews, observation, focus groups, ethnographic research, user stories (fictional character, a scenatio leading user, video, collage etc.). Such as literature, emphasized the importance of the contribution of a variety of user research methods and techniques. Presented in this study, children?s furniture manufacturing companies serving the structure of product develompent, design, user research methods of the discipline, and in the process of product design focuses on the application forms. The research undertaken as part of this industry, furniture manufacturing industry in Turkey constitutes an important place in terms of economic size. Therefore, manufacturing companies serving this area, user research methods utilized in the design process models and good design `leadership to achieve outcomes in line with product analysis? is intended.