Üst ölçekli projelerin kent kimliği üzerindeki etkisi Karaburun örneği
Impact on the city identity of the upper scale projects example Karaburun
  1. Tez No: 330507
  2. Yazar: MELİH EMRE KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ HAYDAR KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Şehir ve Bölge Planlama Anabilim Dalı, Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Programı kapsamında, Karaburun Kıyı Yerleşiminin mevcut mekânsal, ekonomik ve sosyo-kültürel yapısı incelenmiş ve Yerleşimin çevresinde geliştirilen projelerin Karaburun kent kimliği üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Karaburun kıyı yerleşimi 15.yy.dan itibaren kendine özgü kimlik yapısı ile önemli bir kıyı yerleşimi olarak varlığını sürdürmüş, fakat günümüzde çevresinde geliştirilen Havalimanı, Kuzey Marmara otoyolu gibi üst ölçekli projeler nedeniyle karakteristik yapısını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışmada, Karaburun kıyı yerleşimi çevresinde planlanan üst ölçekli projelerin yerleşmenin karakteristik yapısına etkisi araştırılmış olup, çalışmada Karaburun Kıyı Yerleşimi için, kimlik öğelerinin korunması ve geliştirilmesine yönelik öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of Mimar Sinan Fine Arts University, Institute of Science, Department of City and Regional Planning, Urban Design Graduate Program, Karaburun Coastal settlement of existing spatial, economic and socio-cultural structure is examined and Projects that effects of the identity of the city is focused on. From 15th centruy to the present day with its own unique identity to coastal settlement of Karaburun is sustained as an important coastal settlement. The upper-scale projects such as the Airport and the North Marmara Motorway cause the characteristic structure is danger of losing. In this study, the effects of the upper-scale projects which is planned around the Karaburun coastal settlement to the characteristic structure of coastal settlement is examined. As a result of this study, to protecedt and developed the elements of identity the Karaburun Coastal Settlement, to put forwarded.