Kelkit Vadisi'nin uropodit (acari: mesostigmata: uropodina) akar faunası
Uropodid (acari: mesostigmata: uropodina) fauna of Kelkit Valley
  1. Tez No: 330525
  2. Yazar: ERCAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ALİ BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, Kelkit Vadisi'nden toplanan uropoditler sistematik yönden değerlendirilmiştir. Bu örneklerden 6 familyaya ait toplam 16 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Trachytes baloghi, Uroobovella vinicolora, Uroobovella marginata Türkiye faunası için, Uroobovella ozkani sp. nov., Trachyuropoda turcica sp. nov. ve Trichouropoda turcicasociata sp. nov. bilim dünyası için yenidir.Tespit edilen, türlerin özgün şekilleri çizilmiş, çeşitli morfolojik yapılarının ölçümleri alınmış, tanımları gözden geçirilmiş yaşama alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Ayrıca, çeşitli sistematik sorunları tartışılmış, familya ve cins teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the uropodid mites collected from Kelkit Valley have been evaluated systematically. Totally, 16 species determined belong to 6 families. Of these, Uroobovella ozkani sp. nov., Trachyuropoda turcica sp. nov. and Trichouropoda turcicasociata sp. nov. are new record to science and Trachytes baloghi, Uroobovella vinicolora, Uroobovella marginata are new record for the Turkish fauna.The morphological characters, the measurements and drawings of various structure, habitats and distributions on Turkey and the world of identified species are given, and it has been remarked systematical aspects and arranged keys for families and genera.