Teucrium chamaedrys L. ve Achillea biebersteinii Afan. bitkilerinin antioksidan aktivitelerinin mukayesesi
Comparison of the antioksidant activities of Teucrium chamaedrys L. and Achillea biebersteinii Afan. plants
- Tez No: 330530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Teucrium chamaedrys L. ve Achillea biebersteinii Afan. bitkilerinin antioksidan aktivitesini incelemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla bitkiler Erzincan ili Çayırlı ilçesinin Çilhorozu köyünden toplandı, kurutuldu ve etanol ekstreleri hazırlandı. Hazırlanan etanol ekstreleri üzerinde ferrik tiyosiyanat metoduna göre total antioksidan aktivite, kuprak metodu ile Cu2+ ve potasyum ferriksiyanat indirgeme metodu ile Fe3+ iyonları indirgeme kapasitesi, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil (DPPH) giderme aktivitesi tayinleri ve toplam fenolik ve flavonoit bileşik miktar tayinleri yapıldı. Teucrium chamaedrys L. ve Achillea biebersteinii Afan. bitkilerinden elde edilen 30 ? g mL-1 konsantrasyonluk etanol ekstrelerinin linoleik asit emülsiyonunun lipit peroksidasyonunu sırasıyla % 77,2 ve % 71,3 inhibe ettiği gözlendi. Aynı konsantrasyonda ?-tokoferol % 85,3 ve troloks % 83,1'lik bir inhibisyona sebep oldu. Toplam fenolik içeriği Achillea biebersteinii Afan.'dan daha fazla olduğu tesbit edilen Teucrium chamaedrys L. yine daha yüksek DPPH giderme ve metal indirgeme aktivitesi sergiledi. Etanol ekstiresi çıkarılan Teucrium chamaedrys L. ve Achillea biebersteinii Afan. bitkilerinin antioksidan aktiviteleri araştırılırken, butillenmiş hidroksi toluen (BHT), ?-tokoferol ve onun suda çözünen bir analoğu olan troloks referans antioksidan bileşikleri olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to examine the antioxidant activities of Teucrium chamaedrys L. and Achillea biebersteinii Afan. plants. For this purpose, plants were collected from Çilhorozu which is the village of Çayırlı, a town of Erzincan province, and they were dried and ethanol extractions were prepared. On prepared ethanol extraction, total antioxidant activity was determined by ferroccyanate reduction method; Cu2+ and potassium ferric thiocyanate were determined by Cuprac method; was determined by reduction method capacity of Fe3+ ions; the activitiy of scavenging of 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl (DPPH) was determined; the total amount of the compounds of phenolic and flavonoid was determined. It was observed that 30 ? g mL-1 concentrated of ethanol extracts obtained from Teucrium chamaedrys L. and Achillea biebersteinii Afan. plants inhibited the lipid peroxidation of linoleic acid emulsion as 77,2 % and 71,3 % respectively. In the same concentration, ?-tocoferol and trolox caused inhibitions of 85,3 % and 83,1 %, respectively. Teucrium chamaedrys L. plant in which it was detected that the content of total phenolic were much more than those in Achillea biebersteinii Afan. Plant still displayed higher DPPH scavenging and metal reduction activity. Butylated hydroxy toluene (BHT), ethylenediamine tetraacetic acid(EDTA), ?-tocopherol and an analoge of its which is the solved in water, namely Trolox were used as reference antioxidant compounds, while the antioxidant activity of Teucrium chamaedrys L. and Achillea biebersteinii Afan. plants whose ethanol extractions were taken out were being examined.This study is aimed to examine the antioxidant activities of Teucrium chamaedrys L. and Achillea biebersteinii Afan. plants. For this purpose, plants were collected from Çilhorozu which is the village of Çayırlı, a town of Erzincan province, and they were dried and ethanol extractions were prepared. On prepared ethanol extraction, total antioxidant activity was determined by ferroccyanate reduction method; Cu2+ and potassium ferric thiocyanate were determined by Cuprac method; was determined by reduction method capacity of Fe3+ ions; the activitiy of scavenging of 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl (DPPH) was determined; the total amount of the compounds of phenolic and flavonoid was determined. It was observed that 30 ? g mL-1 concentrated of ethanol extracts obtained from Teucrium chamaedrys L. and Achillea biebersteinii Afan. plants inhibited the lipid peroxidation of linoleic acid emulsion as 77,2 % and 71,3 % respectively. In the same concentration, ?-tocoferol and trolox caused inhibitions of 85,3 % and 83,1 %, respectively. Teucrium chamaedrys L. plant in which it was detected that the content of total phenolic were much more than those in Achillea biebersteinii Afan. Plant still displayed higher DPPH scavenging and metal reduction activity. Butylated hydroxy toluene (BHT), ethylenediamine tetraacetic acid(EDTA), ?-tocopherol and an analoge of its which is the solved in water, namely Trolox were used as reference antioxidant compounds, while the antioxidant activity of Teucrium chamaedrys L. and Achillea biebersteinii Afan. plants whose ethanol extractions were taken out were being examined.