Impact characteristics of laminated composites
Tabakalı kompozitlerin darbe karakteristikleri
  1. Tez No: 330542
  2. Yazar: ERAY SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, gömülü delaminasyonların boyut ve konumunun tabakalı kompozitlerin darbe davranışları üzerine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan fiber takviyeli kompozit malzeme Dokuz Eylül Üniversitesinde ki kompozit laboratuarında üretilmiştir ve testler için belirlenen boyutlardaki numuneler İzoreel firmasında kesilerek hazırlanmıştır. Numuneler belirlenen oryantasyon açısında 12 tabakanın birleşimi olarak tasarlandı.Test numuneleri delaminasyonsuz ve delaminasyonlu olarak vakum destekli reçine infüzyon kalıplama yöntemi kullanılarak üretildi. Matriks malzemesi olarak; Durateks DT E 1000 epoksi and Durateks DT S 1105 sertleştirici reçine karışımı, takviye malzemesi olarakta; tek yönlü E-cam kumaş kullanıldı. Deneyler Ceast-Fractovis Plus test cihazı kullanılarak yapılmıştır. Sonuç olarak, delaminasyon konumunun delaminasyon boyutuna göre darbe davranışları üzerinde daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of size and location of embedded delamination on impact behavior of laminated composite is investigated, experimentally. The fiber-reinforced composite materials used in this study was manufactured at Composite Laboratory in Dokuz Eylül University, and was prepared by cutting defined size for tests in Izoreel Firm, and they consist of 12 plies lamine is designed as defined orientation.The specimens were produced as for with and without delamination by vacuum assisted resin infusion molding method (VARIM). As matrix materials, the mixture of Durateks DT E 1000 epoxy and Durateks DT S 1105 hardener resin; and as reinforcement materials, unidirectional E-glass fabric were used. The experiments were performed by using Ceast-Fractovis Plus impact test machine. As a result of the experiments, the location of delamination on the impact behavior is seen to be more effective than the size of delamination.