Aşınmaya maruz parçaların aşınma dayanımlarının araştırılması
Investigation of abrasion resistance of parts that are exposed to wear
  1. Tez No: 330543
  2. Yazar: REZA GHASEMI OWSALOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Endüstriyel üretim alanında, makine parçalarının teknik hasarlarının yüzde on biri aşınma nedeni ile ortaya çıkar. Ekonomik açıdan bu orana baktığımız zaman büyük maliyete neden olur. Aşınmaya maruz kalan parçalar zaman içerisinde makinenin tahrip olmasına sebep olabilir. Aşınmanın farklı türleri için farklı araştırmalar yapılmıştır. Triboloji teorilerine ve aşınma mekanizmalarına dayanıklı olan, aşınmayı önlemek ve azaltmak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Tamir bakım kaynağı bu yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemde mevcut yüzeyin mevcut ana malzemeden aşınma direnci daha iyi verimli olması neden ile endüstriyel işletmelerde çok kullanılan bir metottur.Çimento üretim fabrikalarında çimento üretim sırasında öğütücü plakalar sürekli abrasif aşınmaya maruz kalmaktadır. Bu deneysel çalışmada çimento ara hammaddesi olan Farin ve ondan elde edilmiş Klinker tozu aşındırıcı olarak kullanarak 5 farklı sert dolgu kaynağı ile hazırlanmış numunelerin üzerinde abrasif aşınma deneyi yapılmıştır. Aşınma testlerinin sonuçları incelenip değerlendirildikten sonra mikro yapı resimlerini desteklemek için XRD testi yapılmıştır. Fazer 55, Thremo Dur, Unibase 660, Fazer 63 (kromca zenginleşmiş) Fazer 65 (kompleks karbürlü) elektrotlar bu deneyde kullanılmıştır.XRD analizi sonucunda, Fazer 65 (kompleks karbürlü) sert dolgu kaynağının iç yapısında MC karpitleri ve M7C3'den oluşan fazlar nedeni ile en yüksek sertlik ve ona doğru orantılı olarak artan aşınma direncine sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca içyapı matrislerinde Cr ve Mo ve W alaşımlarını oluşturan karpit fazların aşınma direncinin artmasında etkileyici oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Industrial production area, technical failure occur up on the wear 's about eleven percent. It is a big rate of economical manufacturing production. Whole of a machine system or a production line might be disturb by the time, cause of the parts exposed to wearing. Many different researches have been done for the different kind of wearing. There are different methods consist in tribological theorem and wearing mechanisms, to prevent and reduce wearing. Maintenance and repair welding is one of commonly use of them. In this method, the damaged parts will welded by suitable welding technique in order to coated the damaged part with a more durable material.In the cement manufacturing, during the cement production grinding plaque and molars are exposed constantly to wearing. In this experimental study, Farin (cement's raw material) and Klinker grain dust obtained from Farin during process in cement's production line, were used as an abrasive. Also specimens that coated with 5 different hardfacing alloys Fazer 55, Thermo Dur, Unibase 660, Fazer 63 (Cr riched), Fazer65 (Complex carbides) electrodes were used in this abrasive wearing test. This test is done according to ASTM G65 standards. After scrutinizing the abrasive wearing results, with metallographic investigation done by analyzing the photos of microstructure of each specimens. The metallographic results were supported by XRD test.The results of metallography and XRD analyses shows Fazer 65 (Complex carbided electrode) has a high hardness and wear resistance cause of MC and M7C3 carbides phases in matrix. Also the results confirm that wear resistance was affected by Cr, MO and W carbides phases in microstructure matrixes.