Balıkçı barınaklarının rehabilitasyonu
Rehabilitation of fishery shelters
  1. Tez No: 330551
  2. Yazar: SERKAN BELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Marine Science, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ülkemizdeki balıkçılık sektörü, ülkemiz oldukça zengin ekolojik özelliklere ve sayıları her gün artan baraj, göl ve göletlere sahip olmasına rağmen tarım sektörü içerisinde oldukça düşük bir paya sahiptir.Bu çalışmada; balıkçılık sektörünün geliştirilerek, payının arttırılması için sektörün altyapısı olan balıkçı barınaklarında yapılacak rehabilitasyon çalışmaları ele alınmıştır. Bu kapsamda, dünyadaki ve ülkemizdeki balıkçılığın durumu ortaya konmuş, balıkçı barınaklarına ilişkin şartname ve mevzuatlara değinilmiş, ülkemiz balıkçı barınaklarının mevcut durumunu gösterir verilere yer verilmiş ve Ege Bölgesindeki dört adet balıkçı barınağı etraflıca incelenmiştir. Sonrasında, barınakların ilgili mevzuat ve şartnamelerde belirtilen standartlara getirilip balıkçılık faaliyetlerinin daha muntazam yürütülebilmesi için yapılması gerekenlerin neler olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, rehabilitasyon maliyetine ilişkin yaklaşık değer hesaplanarak sektörün ekonomik değeri ile kıyas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fisheries sector in Turkey has a low share in the total agriculture despite it has a great potential with different ecological properties, dams, lakes and ponds, in increasing number every day.In this study, possible infrastructure rehabilitation works have been assessed in order to increase the share of fisheries by rehabilitating the fishery shelters. An overall assessment of the fishery in the world and our country has been put forth, the relevant legislation and specifications of fishery shelters have been referred, collected data that shows the current situation of the fishery shelters in Turkey has been given, and the four fishery shelters in Aegean Region has been examined in detail. Then, the needs, that the fishery shelters have to be accordant with the standards in the current legislation and specifications, have been presented. And finally, a comparison work has been conducted between an average estimated rehabilitation cost and the total budget of the fisheries sector.