Balıkçı barınaklarının iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi: Güzelce balıkçı barınağı uygulaması
Evaluation of fishing shelters in terms of occupational health and safety: Güzelce fishing shelter application
  1. Tez No: 960386
  2. Yazar: MURAT ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, İstanbul il sınırları içerisinde yer alan Güzelce Balıkçı Barınağı'nda faaliyet gösteren balıkçı teknelerinde, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) açısından mevcut durum analiz edilmiştir. Araştırmanın temel amacı, denizcilik sektöründe çalışan bireylerin karşılaştığı potansiyel tehlikeleri belirlemek ve bu tehlikelerin etkilerini değerlendirmektir. Saha çalışması kapsamında 23 balıkçı ile birebir görüşmeler yapılmış ve anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler,“L Tipi Matris”yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analiz neticesinde, teknelerdeki güvenlik açıkları ve risklerin ciddiyet dereceleri ortaya konmuştur. En yaygın risk faktörleri; uzun çalışma saatleri, deneyimsizlik, yetersiz ilk yardım bilgisi, uygun olmayan hava koşullarında çalışmak ve kişisel koruyucu donanım eksikliği olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, teknelerde sistematik bir İSG uygulamasının eksik olduğu, çalışanların çoğunun güvenlik konusunda yeterince bilgilendirilmediği tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, balıkçılara yönelik eğitim programlarının artırılması, kişisel koruyucu donanım kullanımının yaygınlaştırılması ve denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the current state of occupational health and safety (OHS) in fishing vessels operating at the Güzelce Fishing Shelter, located within the boundaries of Istanbul, Turkey. The primary objective of the research is to identify potential hazards encountered by workers in the fisheries sector and to assess the severity of those risks. Fieldwork was conducted through face-to-face interviews with 23 fishermen, and data was collected using structured questionnaires. The results were evaluated using the“L-Type Matrix”method, which allowed for the classification of risks based on their likelihood and potential impact. The most prominent hazards identified include extended working hours, lack of experience, insufficient first aid knowledge, adverse weather conditions, and the absence of adequate personal protective equipment. The findings revealed that systematic OHS practices are lacking on most vessels, and the majority of workers are not sufficiently informed about safety protocols. Based on the analysis, the study recommends increased training programs for fishermen, wider implementation of personal protective equipment, and the enhancement of inspection and enforcement systems.