Delikli çelik levhalarla güçlendirilmiş tuğla duvarların tekdüze yükler altındaki davranışı
Behaviour of brick walls strengthened with perforated steel plates under uni?form loads
- Tez No: 330585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ülkemizdeki yapıların büyük kısmının taşıyıcı sistemlerinin kolon ve kirişlerden oluştuğu göz önüne alındığında, tuğla duvarların güçlendirilmesi yapının deprem davranışının iyileştirilmesinde önemli bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Tuğla duvarların lifli polimer kumaşlar veya çelik levhalarla güçlendirilmesi yöntemi, daha kolay ve çabuk uygulanabilir olması ve yapının güçlendirme işlemleri esnasındaki kullanımını daha az kısıtlaması gibi sebeplerle tercih edilmektedir. Yurt dışından ithal edilen lifli polimer (FRP) kumaşların oldukça pahalı olması ve bu malzemenin çeliğe nazaran daha gevrek davranması, güçlendirmede çelik levha kullanımını cazip kılmaktadır. Bu çalışmanın birincil amacı, tuğla duvarların güçlendirilmesinde delikli çelik levha kullanımının duvar davranışına ve sünekliğine etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla, birisi referans, onikisi güçlendirilmiş olmak üzere onüç deney elemanı tekdüze düşey yükler altında denenmiştir. Kalınlığı sıva ile birlikte 12,5 cm olan tuğla duvarlar güçlendirilerek elemanların dayanımlarında, süneklik oranlarında ve enerji tüketim değerlerinde büyük artışlar sağlanmıştır. Ayrıca tuğla duvarın gevrek kırılma sonucu parçalanarak dağılması önlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering that the load-bearing systems of the majority of structures in our country are composed of columns and beams, strengthening of infill brick walls emerges as a strong alternative in improving the earthquake behavior of a structure. Strengthening of brick walls with externally bonded FRP sheets or steel plates is a preferred method due to the ease and speed of application of the method and minimum disruption to the use of the structure. The high costs of the FRP fabrics imported from foreign countries and the limited ductilities of these materials compared to mild steel makes the use of steel plates in strengthening a more suitable alternative. The present study primarily aims at investigating the effects of the use of perforated steel plates in strengthening on the behavior and ductility of brick walls. For this purpose, a reference (unstrengthened) and twelve strengthened specimens were subjected to monotonic vertical loading. The strengths, ductilities, and energy absorption capacities of the brick walls, having a total thickness of 12,5 cm including the plaster, were found to increase significantly when strengthened. Furthermore, the plates prevented brittle failure of the walls by keeping them intact.