Isıl işlemli ahşap lamine panellerin akustik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of acoustical properties of heat treated laminated wooden panels
  1. Tez No: 330588
  2. Yazar: SUAT AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, ısıl işlemli ağaç malzemelerden üretilmiş lamine panellerin ses yutma (absorpsiyon) katsayısı değerleri araştırılmış ve ısıl işlemin ahşap lamine panellerin ses yutma katsayısı değeri üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Bu maksatla, sarıçam (Pinus sylvestris L.), Uludağ göknarı (Abies bommulleriana Mattf.), iroko (Chlorophora excelsa) odunları ve TS 64-5 EN 622-5' e uygun 18 mm kalınlığında MDF tercih edilmiştir.Ahşap kontra-lamine paneller, yüz katmanlarında ısıl işlemsiz ve işlemli (185 oC' de 2 saat) sarıçam ve iroko, orta katmanda ısıl işlemsiz Uludağ göknarı, çift bileşenli Polivinil asetat (PVAc-D4) tutkalı ile yapıştırılarak ısıl işlemsiz ve işlemli paneller elde edilmiştir. Paneller ve MDF' nin, bazı fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Panellerin ses yutma katsayısı değerleri düz yüzeyli ve delikli olmak üzere iki farklı yüzey şeklinde, E 70 (hava boşluklu) ve E 70+ (taş yünü dolgulu) olmak üzere iki farklı montaj tipinde TS EN ISO 354 esaslarına göre belirlenmiştir.Sonuç olarak; ısıl işlemin, ahşap lamine panellerin fiziksel ve mekanik özelliklerini belirli oranlarda düşürdüğü bununla birlikte panellerin ses yutma katsayısı değerlerini belirli oranlarda artırdığı tespit edilmiştir. Isıl işlemin ses yutma katsayısına etkisi, panellerin yüzey özelliklerine, montaj tiplerine ve frekansa bağlı olarak değişmekle birlikte; düz yüzeyli, hava boşluklu E 70 montaj tipinde ve 1000 Hz' de %60' lık oranla en yüksek artış elde edilmiştir. Düz yüzeyli panellerde en yüksek ses yutma katsayısı değerleri 160 Hz' de, delikli panellerde 500 Hz' de elde edilmiştir.Isıl işlemli ahşap panellerin mekanik özelliklerinin düşük olmasına karşın; boyutsal kararlılık ve ses absorpsiyon katsayısı değeri gibi fiziksel özelliklerindeki iyileşmeler, ısıl işlemli panellerin kullanım alanını genişletmektedir. Tiyatro, opera salonları, konferans ve toplantı salonları, kapalı yüzme havuzları, spor salonları ve açık hava mekanlarında akustik tasarım materyali olarak kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines absorption coefficient values of laminated panels made of heat treated wooden materials and determines the effect of heat treatment on absorption coefficient value of laminated wooden wooden panels. For this aim, woods of scotch pine (Pinus sylvestris L.), Uludağ abies (Abies bommulleriana Mattf.), iroko (Chlorophora excelsa) and 18 mm thickness of MDF in conformity with the TS 64-5 EN 622-5.Wooden contra-laminated panels were obtained as non heat treated and heat treated panels by adhering non heat treated and heat treated (2 hours at 185 oC) scotch pine and iroko on the face layers, non heat treated Uludağ abies on the middle layer with double component Polyvinyl acetate (PVAc-D4) adhesive. Some physical and mechanical properties of these panels and MDF were determined. Absorption coefficient values of the panels were determined according to TS EN ISO 354 in two different surface types as flat surface and perforated in two different assembly types as E 70 (air spaced) and E 70+ (rock wool filled).As a consequence; it was determined that heat treatment declines the physical and mechanical properties of the wooden laminated panels in determinate rates, however increases the absorption coefficient values of the wooden laminated panels. Effect of heat treatment on absorption coefficient varies according to surface features and assembly types of panels and frequency, the highest increase was obtained in flat surface, air spaced E 70 assembly type and in 1000 Hz with a rate of 60%. The highest absorption coefficient values were obtained in 160 Hz in flat surface panels while in 500 Hz in perforated panels.Even though heat treated wooden panels have low mechanical properties; improvement in physical properties as dimensional stabilization and sound absorption coefficient value extends the area of usage in heat treated panels. Its use may be recommended as an acoustic design material in theatres, opera halls, conference and meeting halls, indoor swimming pools, sports centers and outdoor spaces.