Uydu entegre güç ve yönelim kontrol sistemlerinde kullanılabilecek bir volanlı enerji depolama biriminin tasarımı ve gerçeklenmesi
Design and implementation of a flywheel energy storage unit for integrated satellite power and attitude control system
- Tez No: 330587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Mevcut uydu sistemlerinde, enerji depolama için elektrokimyasal bataryalar kullanılmaktadır. Ancak, elektrokimyasal bataryaların çevreye olumsuz etkileri yanında boşalma derinlikleri ve dolma-boşalma çevrim sayısı sınırlarının uydu ömürleri üzerindeki kısıtlayıcı etkilerinden dolayı volanlı enerji depolama sistemleri, geleceğin uydu sistemleri için alternatif (mekanik) bataryalar olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tezde, uyduların güç ve yönelim kontrol sistem tasarlanmış ve üretilmiştir.. Gereksinimlere göre tasarlanan sistemde, yüksek hız rulmanı kullanılmıştır. Volanlı enerji depolama sisteminin kontrolü için geliştirilen algoritma sayesinde enerji depolama işlevi, uydu görev tanımına uygun bir şekilde yerine getirilmiştir. Tez kapsamında ayrıca sürtünme kayıplarını sıfırlamak için tercih edilen manyetik yatak sisteminin dinamik modeli oluşturularak benzetim çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrochemical batteries are the main energy storage units for satellites. However, they have negative impact on environment, their depth of discharge is low, and their limited number of charge-discharge cycles limits the life time of satellites. Therefore, there has been a search for alternative energy storage system, and flywheels are the strongest candidates . A flywheel energy storage system that can be used in a satellite for power and attitude control has been designed and implemented in this thesis. System design has been carried out to meet the system requirements, and high speed ball bearings have been used in the implemented system. Energy storage function has been succesfully achieved as required by the satellite mission definitions by using the developed control algorithm. Furthermore, dynamic model of an active magnetic bearing system which is used in flywheel systems to minimize mechanical friction losses has been created and simulations have been carried out by using this model.