Kronik diz ön çapraz bağ yokluğunun trevira sentetik bağ ile cerrahi tedavisi
Trevira synthetic band application in the of chronic anterior cruciate ligament deficiency
- Tez No: 33060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESİH KUŞKUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI. ÖZET 1993-1995 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde Grade III önçapraz bağ yokluğu tanısı konulan 19 olguya Trevira sentetik bağ ile rekonstrüksiyon uygulandı. Bunlardan en az 6 ay takip edilen 15 olgu değerlendirmeye alındı. Sonuçlar olgularımızın operasyon öncesi ve sonrası sübjektif olarak boşalma hissi, sportif aktivitelere dönüş, ağrı, şişme ve Lysholm kriterlerine göre değerlendirildi.Olgular objektif olarak ön çekmece, Lachman ve Pivot shift testine göre değerlendirildi. Lysholm değerlendirme puanı preoperatif en az 36, en fazla 52 ortalama 42,2 iken postoperatif 6 ay sonra en az 76, en fazla 98 ortalama 86,6'ya yükseldi. Postoperatif 12 ay sonra en az 62 en çok 94 ortalama 78 puan tesbit edildi. Sonuçlarımız literatür ile uyumludur. Bize göre ön çapraz bağ yokluğunun Trevira sentetik bağ ile rekonstrüksiyonu alternatif bir tedavi olarak seçilebilir. 69
Özet (Çeviri)
VII.SUMMARY Trevira Synthetic Band Application In The Treatment of Chronic Anterior Cruciate Ligament Deficiency Between 1993-1995, in Department of Orthopaedics and Traumatology of GATA Haydarpaşa Training Hospital.anterior cruciate ligament reconstruction with synthetic Trevira band was performed in 19 patients. 15 cases.follewed at least 6 months.were included in this study. Our results were evaluated according to subjective and objective criterial. Subjective criteria were preoperative and postoperative giving-way.return to sportive activities.pain.swelling and Lysholm criteria. Objective criteria were anterior drawer sign.Lachman and Pivot shift tests. Mean Lyshom score was 42.2 (minimum :36.maximum :52) preoperatively, 86.6 (minimum :76.maximum :98) at 6th months postoperatively and 78 (minimum: 62,.maximum :94 )at 12 months postoperatively. Our results are results are congruous with the literature. In our opinion, synthetic Trevira band application can be preferred as an alternative method of reconstruction in the treatment of chronic ACL deficiency. 70