Kronik ön çapraz bağ yırtığı olgularında artroskopik anatomik tek demet ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası erken dönem klinik sonuçlarımız
Our early clinical results of arthroscopic anatomic single-bundle anterior cruciate ligament reconstruction in patients with chronic anterior cruciate ligament rupture
- Tez No: 324914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KEKLİKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmamızın amacı kronik ön çapraz bağ yırtığı olgularında artroskopik anatomik tek demet ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası erken dönem klinik sonuçlarımızı değerlendirmektir.Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Haydarpaşa Eğitim Hastanesi (HEH) Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Ocak 2008 ? Ağustos 2011 tarihleri arasında ÖÇB rüptürü nedeniyle dört katlı hamstring otogrefti kullanılarak, ekstrakortikal femoral tespit sistemiyle artroskopik anatomik tek demet ön çapraz bağ rekonstrüksiyon uygulanan ve tez çalışmasına dahil olmak isteyen 53 hasta çalışmaya dahil edilmştir. Hastane ve klinik arşivinden bu hastaların bilgilerine ve radyolojik tetkiklerine ulaşılmıştır. Hastaların hepsi telefonla arandı ve hastaneye kontrol muayenesine gelmeleri istendi. Kontrol muayenesine gelen 53 hastanın klinik ve radyolojik sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalarımızın hepsi erkekti. En küçüğü 18 ve en büyüğü 51 olmak üzere ortalama yaş 30.1 (18-51) idi. Ortalama takip süremiz 23.8 (9-54) aydır.Hastalarımızın ameliyat öncesi yapılan değerlendirmelerinde Lysholm skorlaması ortalama 56.3 (37- 86) olarak saptandı. Operasyon sonrası yapılan son kontrol muayenesinde Lysholm skoru ortalama 95.3 (68-100) olarak saptandı. Lysholm skorlamasına göre operasyon sonrası yapılan son kontrol muayenesinde 27 hasta mükemmel, 21 hasta iyi ve 5 hasta orta grupta yer aldı. Hastalarımızın IKDC diz bağları değerlendirme sistemine göre ameliyat öncesi 8 hasta B (%15 ), 35 hasta C (%66 ) ve 10 hasta D (%19) olarak saptandı. Ameliyat sonrası yapılan son kontrol muayenesinde hastaların IKDC değerlendirmesinde 40 (%76) hasta A, 8 (%15) hasta B ve 5 (% 9) hasta C grubuna dahil edildi.Biz bu çalışmamızın sonucunda ön çapraz bağın femoral ayak izini en anatomik şekilde rekonstrükte edebilen bir teknik olan serbest el ile femoral tünel oluşturmanın daha iyi fonksiyonel ve radyolojik sonuçlar sağladığını düşünmekteyiz. Ayrıca dört bacaklı hamstring otogreftinin kullanılması ve femoral tünele ekstrakortikal tespit sistemi ile tesbitin erken ve agresif rehabilitasyona izin verdiği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study in patients with chronic anterior cruciate ligament rupture after arthroscopic anatomic single-bundle anterior cruciate ligament reconstruction is to evaluate early clinical results.In Gulhane Military Medical Academy (GATA) Haydarpasa Training Hospital (HEH), Department of Orthopedics and Traumatology, between January 2008 - August 2011, 53 patients who wants to participate in this study and using four floors hamstring autograft for ACL ruptures and with arthroscopic detection system applied single-bunch of extracortical anatomical femoral anterior cruciate ligament reconstruction were included in the study. Information and radiological examination of these patients were reached by the hospital and clinic archives. All the patients were contacted by telephone and asked to come to the hospital to control examination. The results of the clinical and radiological examination of 53 patients from the control were evaluated retrospectively. All of the patients were male. The minimum age is 18 and the maximum age is 51 and the mean of our patient?s age is 30.1 ( 18-51) . Mean follow-up period was 23.8 (9-54) months.Lysholm score was average 56.3 (37-86) in preoperative evaluation of the our patients. Lysholm score was average 95.3 (68-100) in the last postoperative control examination. According to the Lysholm scoring a perfect 27 patients in the last examination performed after surgery, 21 patients had a good group and 5 patients who took part in the middle. According to IKDC knee ligaments evaluation system, 8 patients in B group (15%), 35 patients in C group (66%) and 10 patients in D group (19%) were found in the preoperative period. Postoperative IKDC evaluation of the last examination 40 patients (76%) of patients A, 8 (15%) patients, B, and 5 (9%) patients in group C were included.As a result of this study we think that the anatomical femoral anterior cruciate ligament footprint, a technique that can reconstruct the femoral tunnel with a free hand to create a functional and radiological results provides a better. In addition, four-legged hamstring autogreft used and the fixation of the femoral tunnel extracortical detection system allowed early and aggressive rehabilitation were evaluated.