Femur subtrokanterik kırıklarının Zickel çivileme yöntemi ile tedavisi
Treatment of subtrochanteric fractures of femur with Zickel nailing techniqe
- Tez No: 33061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında 1992 - 1994 yılları arasında Zickel II subtrokanterik çivisi ile tedavi edilen 20 hastadan takibi yapılabilen 18 hasta incelenmiştir. 11 hasta akut travmatik, 5 hasta patolojik kırık, 2 hasta da biri bilateral olmak üzere psödartroz tanısı ile ameliyat edilmiştir. Ortalama takip süresi 18 aydır. Akut travmatik kırıklı tüm vakalarda kaynama olmuştur. 3 psödartrozun ikisinde kaynama sağlanmıştır. Patolojik kırıklarda implant yetersizliği sorunu görülmemiş ve hastaların kalan yaşam süreleri içerisinde paliatif tedavileri sağlanmıştır. Subtrokanterik kırıklarda Kyle veya Russell-Taylor sınıflamasının kullanılarak tedavi protokolünün belirlenmesi ve Zickel subtrokanterik çivisi endikasyonu olan vakalarda tekniğin hatasız uygulanması koşuluyla başarılı sonuç alınacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 18 of 20 patients with adequate follow-up who were treated with Zickel II subtrochanteric device are investigated at the Orthopaedics and Traumatology Department of Istanbul University, Istanbul Medical Faculty between the years of 1992 and 1994. The diagnoses of these patients are as follows: acute traumatic fracture in 11 cases, pathologic fracture in 5 cases and pseudoarthrosis in 3 hips of 2 cases. Mean follow-up is 18 months. There is solid union in all patients with acute traumatic fracture. 2 of 3 pseudoarthroses have healed. There has been no problem of implant failure in cases with pathologic fracture and the palliative treatment has been successful during their life expectancies. We conclude that a successful result will be obtained in the treatment of subtrochanteric fractures provided that the treatment protocol is established according to either Kyle or Russell-Taylor's classification system and when indicated strict adherence to the technique of Zickel subtrochanteric device is attained. 95