Doğumsal kalça çıkığının rezidüel subluksasyonlarında salter ve varizasyon-derotasyon osteotomisi sonuçları
Salter and varization-derotation osteotomy results in the treatment of residuel subluxation of C.H.D.
  1. Tez No: 33059
  2. Yazar: TUNÇHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
VII- ÖZET 1989-1995 yıllan arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde, konservatif tedavi sonrasında, rezidüel subluksasyon saptadığımız 12 hastanın 12 kalçasına kapalı Salter ve varizasyon-derotasyon osteotomisi uyguladık. Ameliyat sırasında hastalarımızın ortalama yaşı 18 ay olup ortalama takip süremiz 38 aydır. Preoperatif ortalama asetabuler index: 37s, Merkez-Kenar açısı (CE): 4° ve Kollodiafizeal açı (CD) : 151* 'dir. Postoperatif ortalama asetabuler index: 17,6°, CE: 27,7° ve CD: 136» 'dir. Vakalarımızın sonuç radyolojik değerlendirmeleri Severin kriterlerine göre yapıldı ve %66,6 çok iyi, %33,3 iyi sonuçlar elde edildi. Kalamchi-McEwen kriterleri ile yapılan değerlendirmede; iki hastada Grup 1, bir hastada ise Grup 2 avasküler nekroz saptadık. Berkley- Mckay kriterlerine göre yapılan sonuç klinik değerlendirmede; %75 çok iyi, %25 iyi sonuçlar elde ettik. Primer tedavi sonrasında rezidüel subluksasyon kendi haline bırakıldığında yada geç veya yetersiz müdahale edildiğinde, sonuçlar mükemmelden adım adım uzaklaşmakta ve ileri yaşta dejeneratif osteoartrit gelişimi kaçınılmaz olmaktadır. Bu yüzden, rezidüel subluksasyonun femoral ve asetabuler komponentleri, tespit edildiği yaşta, tam anatomik uygunluk sağlayacak şekilde cerrahi olarak düzeltilmelidir. 79
Özet (Çeviri)
Vm- SUMMARY 'Salter and Varization-Derotation Osteotomy Results In The Treatment of Residuel Subluxation of C.H.D.' In the Orthopaedics and Traumatology Department of Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital, we performed closed Salter and varization-derotation osteotomy for 12 patient's 12 hip which had residuel subluxation after a conservative treatment, between 1 989 and 1 995. The average age of the patients at the time of the operation was 18 months. The average duration of follow-up was 38 months. The average preoperative acetabular index was 37°, CE: 4° and CD: 151°. The average postoperative acetabular index was 17,6°, CE: 27,7° and CD: 136°. At the latest follow-up radiographic evaluation according to the classication of Severin, %66,6 of the hips had excellent results; and %33,3 good. According to the system of Kalamchi and McEwen two hips which had avasculer necrosis were Group 1 ; and one hip was Group 2. The most recent clinical evaluation according to the classification of Berkley-McKay, %75 of the hips had excellent results; and %25 good. After a conservative treatment, if residuel subluxation is leaved in its fate or operated lately, the results would worsen in time and degenerative osteoartritis would be inevitable. Because of that; femoral and acetabuler components of residuel subluxation should be corrected surgically, as soon as it is possible. 80