Tersine lojistik ağı tasarımı için yeni bir model önerisi
A new model proposal for reverse logistics network design
- Tez No: 330600
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda artan çevre bilinci ve doğal kaynakların tükenmesiyle birlikte tersine lojistik konusuna olan ilgi de artmaktadır. Müşterilerden geri dönen ürünlerin toplanması, yeniden işlenmesi, yeniden dağıtılması ve bertarafını konu edinen ürün geri kazanım ağlarının tasarımı önemli ve ilgi duyulan tersine lojistik problemlerinden biridir. Bu tezde tersine lojistikte stratejik karar seviyesinde ele alınan ağ tasarımına yeni bir bakış açısı kazandırmak hedeflenmiştir. Bu amaçla tersine lojistik ağı tasarımında müşterilere ?artırımsal teşvik? uygulamasını dikkate alan yeni bir karma tamsayılı doğrusal programlama modeli önerilmiş ve sezgisel çözüm yöntemi olarak da Denge Durumu Genetik Algoritmasını GAMS-Cplex ile melezleyen bir algoritma geliştirilmiştir. İkincil pazar talepleri, geri dönen ürün miktarları, geri dönen ürünlerin geri kazanıma uygunluğunu belirleyen kabul oranları ve teşvik uygulamalarıyla ile ilgili farklı senaryolar incelenmiştir. Matematiksel model ve önerilen çözüm yönteminin performansının değerlendirilebilmesi için değişik boyutlarda test problemleri üretilerek çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar önerilen çözüm yönteminin çözüm kalitesi ve çözüm süresi açısından oldukça iyi performans sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Reverse logistics has received increasing attention in the last decades because of the increasing environmental concern and also depletion of natural resources. The design of product recovery networks including the collection, reprocessing, redistribution and disposal of the returned products is one of the important and challenging reverse logistics problems. The aim of this thesis is to introduce a new perspective of network design to strategic planning in reverse logistics environment. For this purpose, a new mixed integer programming model for a reverse logistics network including the ?incremental incentive? payment to customers and a Steady-State Genetic Algorithm hybridized with GAMS-Cplex as a heuristic solution methodology are proposed. Different scenarios are generated using different parameter settings such as demands at secondary markets, returned product quantities, acceptance rates determining the availability of returned products in terms of quality for recovery and incentive payment. Performance of the mathematical model and proposed solution method has been tested through different size test problems. Results demonstrated that the proposed methodology performs very well in terms of both quality of solutions and computational time.