Kerkük ve Bağdat Osmanlı dönemi mimarisinde ince yapı elemanlarının analizi
Analysis of fine construction components at the architecture of Kirkuk and Baghdad period
- Tez No: 330607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İHSAN KÜRELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışmada Kerkük ve Bağdat yörelerinde bulunan Osmanlı dönemine ait mimari eserlerdeki ince yapı unsurlarının analizi ve mevcut durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Kerkük ve Bağdat'ta yer alan Osmanlı Dönemine ait 41 mimari eser inceleme kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri fotoğraf, çizim ve anket tekniği ile toplanmıştır. Sonuçta; ahşap kapıların ve pencere doğramalarının çoğunluğunun kullanılamaz durumda olduğu, yapı sıvalarının çoğunluğunun dökük durumda olduğu, iç elemanların taşıyıcı malzemelerinde rutubetin var olduğu, yapıların dış görünüşlerinin ve üst yüzeylerinin kötü durumda olduğu, Osmanlı kitabelerinin korunma şartlarının kötü olduğu, duvar ve zeminlerin çatlak ve dökük olduğu saptanmıştır. Kolon ve kirişlerin ise oldukça sağlam ve dik durumda olduğu belirlenmiştir. İnce yapıların olumsuz durumlarının bakımsızlık, bölgede yer alan savaş nedeniyle olduğu, gerekli özenin gösterilmesi ve restorasyon çalışmalarının yapılmasıyla ince yapı unsurlarının eski hallerine getirilebilmesinin mümkün olacağı, ayrıca; bu çalışmada yer alan iç mekan çizimlerinin ve fotoğrafların gelecekte yapılacak restorasyon çalışmalarında kaynak niteliği taşıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
At this study, it has been aimed to analyze the fine construction components that are at the architectural consequences belong to the Ottoman period and at Kirkuk and Baghdad districts and determining their present situation. At this aim, 41 architectural consequences that are located at Kirkuk and Baghdad and belong to the Ottoman period have been taken in scope. The data of this investigation have been collected by photo, drawing and questionnaire techniques. At the solution; it has been determined that most of the wooden doors and window woodworks are at the unusable position, most of the building grouts have been at the disjointed position, there has been moisture present at the carrier material of inside components, the our views and our surface of the buildings have been in a bad position, the caring position of the Ottoman epigraphs have been bad and wall and floors have been chink and disjointed. It has been determined that the column and beams have been strong and abrupt. It is being thought that the negative position of the fine construction have been because of non care and the war that is present at the area and it has been possible to get the fine construction components to their past situation by taking the necessary care and making restoration works; besides, it is being thought that the photos and the drawings that have taken place at this study will be a source for the restoration works that will be made at future.