Irak'ta Pozitif Hukuk gelişmeleri ve Kerkük'ün hukuki statüsü
Positive Law developments in Iraq and legal status of Kirkuk
  1. Tez No: 274290
  2. Yazar: NİHAD AKBAR SHAKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN MOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Geçmişten günümüze Irak bölgesinde yaşayan insanlar değişik kanunlarla idare edilmiştir. Ancak bu kanunları birbirinden bağımsız düşünmek yanlış olur. Bu nedenle Irak'ta Pozitif Hukuk Gelişmeleri ve Kerkük'ün Hukuki Statüsü'nü araştırmaya çalıştık.Tarihin başlangıcından günümüze kadar Mezopotamya ülkelerinde yaşamış olan toplumları, bu toplumların yönetildiği kanunları ve anayasaları bu yönüyle ele aldık. İslam öncesi hukuk, İslami dönemde hukuk ve İslami dönemin sonu kabul edilen Osmanlı İmparatorluğu döneminde hukuku inceledik.Daha sonra Irak'ın İngilizler tarafından işgali, Irak'ta Krallık, Sosyalist Dönüşüm (Cumhuriyet Dönemi) ve Krallık yönetiminden sonra kurulan cumhuriyetler döneminde hukuk ele alınmıştır.Çalışmamız, 2003 yılında Bağdat'ın Amerika işgaline boyun eğdiği dönem yanı sıra Irak'lıların yönetimi teslim alıp Demokratik bir devlet kurarak Iraklılar tarafından 2004 yılında milli bir anayasa hazırlandığı tarihe kadar devam eden Amerika işgali dönemini de kapsamaktadır.Bu aşamadan sonra, halkı, yukarıda belirtilen dönemlerde yıllarca zulme, baskıya ve şiddete maruz kalan Kerkük'ün Hukuki Statüsü'ne yer verdik.Çalışmada; Kerkük'te hukukun en istikrarlı olduğu dönemin Osmanlı İmparatorluğu dönemi olduğu, bu dönemin köklü yönetim ve düzenleme bakımından diğer dönemlerden oldukça farklı yapıya sahip olduğu, ırk ve milliyet bakımından halkın bireyleri arasında herhangi bir ayrım yapılmadığı dikkatimizi çekmektedir. Bunun yanı sıra, Kerkük ili, yüzyıllarca haksızlığa uğrayan ve baskı altında yaşamaya mahkûm edilen Kerkük halkı, Kerkük'ün güzelliği, doğal yapısı, coğrafi konumundan dolayı doğal, tarihi ve kültürel zenginliği ile ilgili birtakım tavsiyeleri aktardık.
Özet (Çeviri)
People lived in Iraq region from past to present were governed by different laws, but consideration of these laws independent from each other would be wrong. Therefore, we tried to study positive law developments in Iraq and legal status of Kirkuk.We discussed societies lived in Mesopotamia countries from the beginning of history to present, and laws and constitutional laws governed these societies with this aspect. We examined the law of pre-Islamic period, the law during the Islamic period and during the period of Ottoman Empire that was considered as the end of Islamic period.Then, law was discussed during the invasion of Iraq by the British, and during the Monarchy, Socialist Transformation (Republic Period) and period of republics founded after the monarchical government in Iraq.Our study covers the period when Baghdad obeyed the American invasion in 2003 as well as the period of American invasion continued until the preparation of a national constitutional law in 2004 by Iraqis who took the control and founded a democratic state.After this stage, we gave place to the Legal Status of Kirkuk that was subjected to persecution, coercion and violence for many years during the abovementioned periods.In the study, it attracted attention that the most stable period of law was during the Ottoman Empire, that this period had quite different structures in respect of radical government and regulation, and that there was no discrimination between people due to their nationalities. In addition to this, we cited some advices for Kirkuk city and for Kirkuk people who were hard done and confined to live under pressure, and also for natural, historical and cultural wealth of Kirkuk due to its beauty, natural structure and geographical position.