Gıdalardan izole edilen enterobacteriaceae türlerinde genişletilmiş spektrumlu beta laktamaz üretimi ve antibiyotik dirençliliklerinin belirlenmesi
Determining the extended spectrum beta lactamase and the antibiotic resistance i?n the enterobacteriaceae i?solates from foods
- Tez No: 330625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, Ankara tüketime sunulan 90 gıda örneği (15 süt, 15 peynir, 15 dondurma, 15 kıyma, 15 tavuk ve 15 balık) materyal olarak kullanılmıştır. Örneklerin toplam aerobik mezofilik ve toplam koliform bakteri sayıları belirlenmiş, Enterobacteriaceae izolasyonu ve tür tanımlaması yapılmıştır. Enterobacteriaceae izolatlarının çift disk sinerji testi ile Genişlemiş Spektrumlu Beta-Laktamaz (GSBL) aktiviteleri, Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile antibiyotik dirençlilikleri araştırılmıştır. Süt, peynir, dondurma, kıyma, tavuk, balık bağırsağı, balık solungacı örneklerinin ortalama toplam aerobik mezofilik bakteri sayıları sırasıyla 1,42x107 kob/ml, 2,04x106 kob/g, 2,29x105 kob/g, 1,85x108 kob/g,7,25x106 kob/g,2,13x106 kob/g ve1,67x106 kob/g; ortalama koliform bakteri sayıları sırasıyla 8,8x104 kob/g,1,87x104 kob/g,2,94x106 kob/g,5,51x105 kob/g,4,14x105 kob/g ve 1,28x105 kob/golarak saptanmıştır.Gıda örneklerinden izole edilen 410 Enterobacteriaceae izolatının;%20,8'i Klebsiella spp.,%15,8'i Enterobacter spp.,%14,4 Escherichia spp.,%12,2 Citrobacter spp.,%10,2 Serratia spp.,%8,3 Hafnia spp.,%4,9 Proteus spp.,%4,4 Pantoea spp.,%4,1 Providencia spp.,%3,9 Morganella spp.,%0,9 Kluyvera spp.olarakbelirlenmiştir. Enterobacteriaceae türleri en fazla amoksisilin-klavulanik asite (%30,7), tetrasikline (%20,5), ampisilin-sulbaktama (%18,5), sefoksitine (%18,3) dirençli tespit edilmiştir. Tanımlanan 410Enterobacteriaceae izolatının 94'ü (%22,9) GSBL pozitif özellik göstermiştir. GSBL(+) 94 Enterobacteriaceaeizolatının %21,3'ü E. coli, %14,9'u K. oxytoca, %13,8'i E. cloacae, %12,8'i C. freundii, %7,4'ü H. alvei, %5,3'ü P. agglomerans, %5,3'ü K. pneumoniae, %4,3'ü S. marcescens,%4,3'ü M. morganii, %4,3'ü P. rettgeri, %4,3'ü P. vulgaris, %2,1'i P. mirabilis olarak belirlenmiştir. GSBL (+) Enterobacteriaceae izolatları en fazla amoksisilin-klavulanik asit (%60,6), aztreonam (%42,6), ampisilin-sulbaktam (%37,2), sefoksitin (%29,8) dirençli tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 90 samples taken fromfoods (15 milk, 15 white cheese, 15 ice-cream, 15 mincedmeat, 15 chicken, 15 fish), which are provided for consumption in Ankara, were used as material.The total number of the aerobic mesophilic bacteria and the coliform group bacteria present in the samples was determined and after that Enterobacteriaceaea has been isolated and identified. The research, to determine the extended spectrum beta-lactamase activities and the antibiotic resistances of the Enterobacteriaceae isolates, was conducted by using double disk synergy and Kirby-Bauer disk diffusion method respectively. The total average number of aerobic mesophilic bacteria from milk, white cheese, mincedmeat, chicken, intestine of fish, gill of fish was 1,42x107 cfu/ml, 2,04x106 cfu/g, 2,29x105 cfu/g, 1,85x108 cfu/g,7,25x106 cfu/g, 2,13x106 cfu/g and 1,67x106 cfu/g; the total average number of coliform group bacteria was 8,8x104 cfu/g,1,87x104cfu/g,2,94x106 cfu/g,5,51x105cfu/g,4,14x105 cfu /g and 1,28x105cfu/g respectively. The distribution rates among 410Enterobacteriaceaestrains isolated from foods were20,8%Klebsiella spp., 15,8%Enterobacter spp., 14,4%Escherichia spp., 12,2%Citrobacter spp., 10,2%Serratia spp., 8,3%Hafnia spp., 4,9%Proteus spp., 4,4%Pantoea spp., 4,1%Providencia spp., 3,9%Morganella spp. and 0,9%Kluyvera spp.The highest resistance rates of Enterobacteriaceae strains were againstamoxicillin-clavulanic acid (30,7%), tetracycline (20,5%), ampicillin-sulbactam (18,5%) and cefoxitin (18,3%). 94 (22,9%) of 410 identified Enterobacteriaceaeisolates were displayed extended spectrum beta lactamase (ESBL) positive. The distribution rates of 94 ESBL (+)Enterobacteriaceaestrains were 21,3%E. coli, 14,9%K. oxytoca, 13,8%E. cloacae, 12,8%C. freundii, 7,4%H. alvei, 5,3%P. agglomerans, 5,3%K. pneumoniae, 4,3%S. marcescens, 4,3%M. morganii, 4,3%P. rettgeri, 4,3%P. vulgaris, 2,1%P. mirabilis. The highest resistance rates of ESBL (+) Enterobacteriaceae strains were against amoxicillin-clavulanic acid (60,6%), aztreonam (42,6%), ampicillin-sulbactam (37,2%) and cefoxitin (29,8%).