Hüsameddin-i Ankaravi Camii ve Türbesi restorasyon önerisi
Restoration proposal of Hüsameddin-i Ankaravi mosque and tomb
- Tez No: 330626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın konusu Ankara İli, Haymana İlçesi Altıpınar Köyü'nde bulunan Hüsameddin-i Ankaravi Camii ve Türbesi'dir. Bu çalışmanın amacı cami ve türbenin günümüzdeki durumunun incelenmesi, restorasyonu ve korunmasına yönelik önerilerin geliştirilmesidir. Çalışma kapsamında Ankara İli ve çevresinde bulunan cami ve türbelerin karşılaştırmalı çalışması ve tarih araştırması yapılmıştır. Hüsameddin-i Ankaravi Camii ve Türbesi'nin özgün durumu tespit edilmeye çalışılmıştır ve camiye uygun işlev önerisi getirilmiştir. Hüsameddin-i Ankaravi Camii ve Türbesi'ne yönelik rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri elde edilmiştir. Böylece cami ve türbenin yok olmasını engelleyerek gelecek nesillere aktarılması yönünde bir çalışma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Hüsameddin-i Ankaravi Mosque and Tomb. The purpose of thesis is to present an analysis of the mosque and the tomb, restoration and development of recommendations for the protection. The scope of work Ankara province in an around mosques and tomb in the comparative study was conducted and the date. Hüsameddin-i Ankaravi Mosque and Tomb were tried to determine the original state and the appropriate function has been proposed mosque. Hüsameddin-i Ankaravi Mosque and Tomb survey, restitution and restoration projects have been obtained. Thus, by preventing the destruction of the mosque and tomb in the direction of the transfer operation will be provided to future generations.