Gıdalardan izole edilen enterobacterıaceae türlerinin amino asit dekarboksilaz aktivitesi, biyofilm oluşumu ve antibiyotik dirençliliklerinin belirlenmesi
Determining amino acid decarboxylase activity biofilm formation and the antibiotic resistance in the enterobacteriaceae isolates from foods
  1. Tez No: 397051
  2. Yazar: ETHEM SERHAT YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmada, Ankara'da çeşitli marketlerde satışa sunulan 112 gıda örneğinden izole edilmiş olan 206 adet Enterobacteriaceae izolatı kullanılmıştır. Bu izolatların; amino asit dekarboksilaz aktiviteleri, biyojen amin üretme yetenekleri, mikroplate yöntemi ile biyofilm ölçümü, çift disk sinerji yöntemi ile genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) aktiviteleri ve Kirby-Bauer disk difüsyon yöntemi ile antibiyotik dirençlilikleri araştırılmıştır. Gıda örneklerinden izole edilmiş olan 206 adet Enterobacteriaceae izolatının; %26,2'sı Escherichia spp. , %18,9'u Klebsiella spp. , %22,8'i Enterobacter spp. , %9,2'si Hafnia spp. , %8,8'i Citrobacter spp. , %7,3'ü Serratia spp. , %2,9'u Proteus spp. , %1,5'i Pantoea spp. , %1,5'i Providencia spp. , %0,9'u Morganella spp. olarak belirlenmiştir. Toplam 206 adet Enterobacteriaceae izolatının; 27'si (%13,1) histidin, 149'u (%72,3) lizin, 145'i (%70,3) ornitin ve 109'u (%52,9) arjinin pozitif amino asit dekarboksilaz aktivitesi, 126'sı (%61,1) histidin, 200'ü (%97) lizin, 203'ü (%98,5) ornitin ve 205'i (%99,5) arjinin pozitif biyojen amin üretimi sonucu vermiştir. İzolatların, mikroplate kullanılarak yapılan biyofilm değerlendirmesinde; Tryptic Soy Broth'da (TSB) 24 saat inkübasyon sonunda izolatların %6,4'ü kuvvetli biyofilm oluştururken, TSB+%1 Glikoz'da 24 saat inkübasyon sonunda izolatların %1,9'ü kuvvetli biyofilm oluşturduğu gözlenmiştir. Enterobacteriaceae izolatlarının 112 (%54,3) tanesinde slime pozitif sonuç alınmıştır. Enterobacteriaceae izolatları en fazla; amoksisilin-klavulanik asit (%64,5), ampisilin-sulbaktam (%49,5), amikasin (%22,8), kloramfenikol (%20,3) antibiyotiklerine karşı dirençli bulunmuştur. 206 adet Enterobacteriaceae izolatının 65 (%31,5) tanesi GSBL (+) özellik göstermiştir. GSBL (+) 65 Enterobacteriaceae izolatının %40'ı E. coli, %16,9'u K. oxytoca, %4,6'sı K. pneumoniae, %4,6'sı E. cloacae, %4,6'sı H. alvei, %9,3'ü C. freundii, %4,6'sı S. marcescens, %1,5'i S. fonticola, %3,2'si P. agglomerans, %4,6'sı P. vulgaris, %1,5'i E. sakazakii, %4,6'sı C. amalonaticus olarak belirlenmiştir. GSBL (+) özellik gösteren Enterobacteriaceae izolatları en fazla; amoksisilin-klavulanik asit (%58,5), ampisilin-sulbaktam (%44,7), amikasin (%30,8), tetrasiklin (%24,7) ve pierasilin-tazobaktam (%23,1) antibiyotiklerine karşı dirençli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study 206 Enterobacteriaceae isolates, from 112 food samples sold in several markets in Ankara were used as materials. Amino acid decarboxylase activitiy, biogenic amine production capabilities, biofilm measurement by using microplate method and the extended spectrum beta-lactamase activities and the antibiotic resistances of the isolates, conducted by using double disk synergy and Kirby-Bauer disk diffusion method of these isolates have been investigated respectively. The distribution rates among 206 Enterobacteriaceae strains isolated from foods were 26,2% Escherichia spp. , 18,9% Klebsiella spp. , 22,8% Enterobacter spp. , 9,2% Hafnia spp. , 8,8% Citrobacter spp. , 7,3% Serratia spp. , 2,9% Proteus spp. , 1,5% Pantoea spp. , 1,5% Providencia spp. , 0,9% Morganella spp. . 27 (13.1%) histidine, 149 (72.3%) lysine, 145 (70.3%), ornithine and 109 (52.9%) arginine positive amino acid decarboxylase activity, 126's (61.1%) of histidine, 200 (97%) lysine, 203 (98.5%) ornithine, 205 (99.5%) arginine biogenic amine productions of these 206 isolates of Enterobacteriaceae gave positive results. By using microplate method, 6,4% of Enterobacteriaceae isolates showed strong biofilm formation, after 24 hours of incubation in Tryptic Soy Broth (TSB) and 4% of Enterobacteriaceae isolates showed strong biofilm formation after 24 hours in TSB+1% Glucose. 112 (54.3%) of Enterobacteriaceae isolates gave positive results in the slime. In Enterobacteriaceae strains the highest antibiotic resistance were seen against amoxicillin-clavulanic acid (64,5%), ampicillin-sulbactam (49,5%), amikacin (22,8%), chloramphenicol (20,3%). 65 (31,5%) of 206 Enterobacteriaceae isolates showed positive results as extended spectrum beta lactamase (ESBL). The rates of 65 ESBL (+) Enterobacteriaceae strains were 40% E. coli, 16,9% K. oxytoca, 4,6% K. pneumoniae, 4,6% E. cloacae, 4,6% H. alvei, 9,3% C. freundii, 4,6% S. marcescens, 1,5% S. fonticola, 3,2% P. agglomerans, 4,6% P. vulgaris, 1,5% E. sakazakii, 4,6% C. amalonaticus. The highest resistance rates of ESBL (+) Enterobacteriaceae strains were against amoxicillin-clavulanic acid (58,5%), ampicillin-sulbactam (44,7%), amikacin (30,8%), tetracycline (24,7%) and piperacillin-tazobactam (23,1%).