Derin kriyojenik işlem uygulanan tungsten karbür matkap kullanılarak aısı d2 soğuk iş takım çeliğinin farklı parametreler ile delinebilirliğinin araştırılması
Tungsten carbide drill on deep cryogenic treatment using cold work tool steel aisi d2 dirilibility to the investigation of different parameters
  1. Tez No: 330656
  2. Yazar: GÜLŞAH AKINCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Üretim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte kesici takımların performanslarını arttırma çalışmaları da yaygınlaşmaktadır. Kesici takımların ömrünü ve iş parçasının daha hassas işlenmesini sağlamak amacı ile takımlara birçok işlem uygulanmaktadır. Yeni takım malzemesi geliştirme, takımlara kaplama yapma ve ısıl işlem ile takım performansını arttırma bunların en yaygın olanlarıdır. Takımlar ve imalatta kullanılan diğer parametrelerin geliştirilmesi ile ilgili yapılan araştırmalar sayesinde üretim maliyetleri ve iş kalitesi her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada, sıfır altı işlem olarak tanımlanan kriyojenik proses, karbür takımların takım ömrü ile aşınma direnci, kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülüğünde iyileştirme sağlanmıştır. Derin (-196 Cº) kriyojenik proses uygulanmış kaplamasız karbürle, temperleme uygulanmış kaplamasız karbür takımlarla, kaplamasız karbür takımların delme performansı, kesme kuvvetleri, yüzey pürüzlülüğü, ovalite ve takım aşınması bakımından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda derin kriyojenik proses ve temperleme uygulamalarının, kesici takımın aşınma direncini, takım ömrünü ve diğer kesme parametrelerini olumlu etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With advances in production technology to increase the performance of cutting tools to work dramatically. Tool life and workpiece in order to provide more accurate processing of transactions implemented in many teams. The new material development team, teams increase team performance with coating and heat treatment to the most common ones. Related to the development and manufacturing teams through surveys of other parameters used in the production costs and quality of work is increasing with each passing day. In this study, the cryogenic process is defined as zero-six procedures, carbide tools and wear resistance, tool life, cutting forces and surface roughness has been improvement. Deep (-196 ° C) applied to the cryogenic process karbürle coated, uncoated carbide applied to the teams, tempering, drilling performance of uncoated carbide tools, cutting forces, surface roughness, ovalite and evaluated in terms of tool wear. As a result of this evaluation process and the deep cryogenic tempering practices, cutting tool wear resistance, tool life and other cutting parameters were positively affected.