Bir termik santralin enerji yönetim sistemleri açısından performansının incelenmesi
Investigation of energy performance of a thermal power plant according to the energy management systems
  1. Tez No: 330657
  2. Yazar: MUHAMMET SAİM SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Türkiye?nin en büyük termik santrallerinden biri olan Kahramanmaraş ili Afşin ? Elbistan bölgesinde kurulu 4 x 360 MW üretimkapasitesine sahip Afşin ? Elbistan B termik santrali enerji yönetimsistemleri açısından incelenmiştir. Bu amaçla, tesiste kurulu enerji yönetimsistemi SR EPOS (Energy Optimizasyon Sistemi) programından her 3dakikada bir alınan verilere göre yapılmış daha önceki çalışmada tesiste en büyük kayba neden olan sistem ekipmanları yoğuşturucu, kazan ve ısıtıcı olarak tespit edilmiş olup bu ekipmanlar için Termodinamiğin 1. Kanunuuygulanarak analizler yapılmıştır. Tesis için seviyelendirilmiş elektrikmaliyeti 3 farklı yönteme göre hesaplanmıştır. Kazanın tasarım değerleri ile hesaplanan veriminin ve EPOS?tan alınan gerçek verilerle hesaplanan verimlerin üretici tarafından belirtilen referans verim arasındaki farklarınseviyelendirilmiş elektrik maliyetine olan etkisi hesaplanmıştır. Yapılançalışma sonucunda kazandan kaynaklanan ve 20 yıl üzerinden hesaplanan seviyelendirilmiş fark maliyetinin 100 milyon $ mertebelerine ulaştığıgörülmüştür.Bilim Kodu : 914.1.038Anahtar Kelimeler : Enerji yönetim sistemi, seviyelendirilmiş elektrik maliyetiSayfa Adedi : 75Tez Yöneticisi : Prof. Dr. H. Mehmet ŞAHİN
Özet (Çeviri)
In this study, Afşin-Elbistan B termal power plant, one of the most biggest termal power plant in Turkey which was built in Kahramanmaraş province Afşin-Elbistan region and has 4 x 360 MW production capacity, was investigated in terms of energy management systems. For this purpose, it was determined that boiler, condenser and heater are the components that cause major energy losses according to previous study that is performed with datas that are taken in every 3 minutes by SR EPOS (Energy Optimization System) program which is established in the plant. Levelized cost of electricity was calculated according to 3 different method for plant. Effect of the differences between the boiler efficiency which is calculated according to design parameters with the boiler efficiency which is calculated according to EPOS datas and boiler?s producer reference efficiency on levelized cost of electricity is calculated. As a result of this study it is determined that the levelized cost difference ,calculated over 20 years, arising from the boiler reaches 100 million$. Science Code : 914.1.038Key Words : Energy management system, Levelized cost of electricityPage Number : 75Adviser : Prof. Dr. H. Mehmet ŞAHİN