Antidiyabetik ilaç etken maddesi metformin'in ın vitro genotoksik etkileri
In vitro genotoxic effedts of the active ingredients of antidiabetic drug, metformin
  1. Tez No: 330658
  2. Yazar: JALANK H. MAHMOUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Metformin Diabetes Mellitus tedavisinde kullanılan bir antidiyabetik ilaç etken maddesidir. Bu çalı?mada, Metformin?in in vitro genotoksik etkileri, insan periferal kan lenfositlerinde, kromozom anormalliği (KA), karde? kromatid deği?imi (KKD), mikronükleus (MN) ve komet testleri kullanılarak belirlenmi?tir. Ayrıca, Metformin?in mitotik indeks (M?), replikasyon indeksi (R?) ve nükleer bölünme indeksi (NB?) üzerine etkileri de incelenmi?tir. Metformin?in 12,5; 25,0; 50,0; 75,0; 100,0 ve 125,0 µg/mL?lik konsantrasyonları kullanılmı?tır. Metformin kromozomal anormallik (Metformin?in 24 saatlik uygulaması hariç) ve karde? kromatid deği?imi frekansını negatif kontrole göre önemli düzeyde artırmı?tır. MN frekansı 125,0 ?g/mL?lik konsantrasyon haricinde hiçbir konsantrasyonda etkilenmemi?tir. Tüm uygulamalarda mitotik indeks anlamlı oranda dü?mü?tür, ancak bu dü?ü? doza bağlı değildir. Nükleer bölünme indeksi en yüksek iki konsantrasyon olan 100,0 ve 125,0 ?g/mL?de dü?erken, diğer dozlarda herhangi bir etki gözlenmemi?tir. Replikasyon indeksinde ise herhangi bir deği?iklik gözlenmemi?tir. Komet testi sonuçlarına göre Metformin kuyruk yoğunluğu (125,0 µg/mL hariç) ve kuyruk momentini etkilememi?tir. Buna kar?ılık Metformin komet kuyruk uzunluğunu dört konsantrasyonda (25,0; 75,0, 100,0 ve 125,0 µg/mL) önemli oranda arttırmı?tır. In vitro insan lenfositlerinde Metformin?in yüksek vkonsantrasyonlarının özellikle uzun süreli maruziyette klastojenik ve anojenik etkili olabileceği sonucuna varılmı?tır.
Özet (Çeviri)
Metformin is an active ingredient of antidiabetic drug which is used in the treatment of Diabetes Mellitus. In this study, the in vitro genotoxic effects of Metformin has been determined in human peripheral blood lymphocytes by using chromosome aberrations (CAs), sister chromatid exchanges (SCEs), micronuclei (MN) and comet assays. In addition, the effects of Metformin on mitotic index (MI), replication index (RI) and nuclear division index (NDI) were also investigated. 12.5; 25.0; 50.0; 75.0; 100.0 and 125.0 µg/mL concentrations of Metformin were used. Metformin significantly increased the frequency of chromosome aberrations (except treatment of Metformin for 24 h) and sister chromatid exchanges compared with the negative control. MN frequency was not effected at any concentrations except 125.0 ?g/mL. Mitotic index was significantly decreased at all treatments but this decrease is not dose dependent. Nuclear division index was reduced at two highest concentrations (100.0 and 125.0 ?g/mL) and no significant effect observed at other concentrations. No difference observed in replication index. According to the comet assay results Metformin did not effect tail moment and tail intensity (except to 125.0 µg/mL) at all concentrations. In contrast, Metformin significantly increased the comet tail length at four concentrations (25.0; 75.0, 100.0 and 125.0 µg/mL). It is concluded that higher concentrations of Metformin have clastogenic and viianeugenic effects especially at long time exposure on human lymphocytes in vitro.