İki kanal saf ton dijital odyometre tasarımı
Two channel pure tone digital odyometer designing
- Tez No: 330665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Electrical and Electronics Engineering, Industrial Design
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, temel işitme testlerinde kullanılan saf ton, frekans modülasyonlu ve maskelemede kullanılan beyaz gürültü ile pembe gürültü ses sinyallerini iki ayrı kanaldan üretebilen odyometre tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Odyometrede ses sinyallerin şiddet kontrollü dijital ortamda tümleşik devrede gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmalarında geliştirilen mimari cihazın geliştirilmesine olanak sağlayan modüler özellikler içermektedir. Odyometre için özel anahtarlamalı mod güç kaynağı tasarlanmış olup hat yoluyla gelebilecek gürültüler engellenmiştir. Odyometreyi besleyen güç kaynağı cihaz dışına alınmış, bu sayede cihazın çıkış sinyallerindeki sinyal gürültü oranı iyileştirilmiştir. Elde edilen çıkış sinyalleri Maico firmasının MA53 model saf ton odyometresinin çıkış sinyalleri ile karşılaştırılmıştır. Cihaz tasarım ve üretim özelliklerinin belirlenmesinde TS 9595-1 EN 61645-1 (Elektroakustik ? İşitme Cihazları ? Bölüm 1: Saf Ton Odyometreler) standartları referans alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an audiometer that can produce pure tone which is used on basic hearing tests, and frequency modulated white and pink noise which are used in masking that can be produced for each ears via separate channels, is designed and produced. On this audiometer, the amplitude control of sound signals are digitally managed on integrated circuit. The device, developed during thesis studies, has modular specifications that enable the architectural device to be enhanced. For the audiometer, a special relayed, mode power supply is designed and noises which can occur via line are averted. The power supply that feeds the audiometer is taken outside the device thanks to this signal noise rate on the output signals of the device is meliorated. Output signals are compared with the output signals of MA53 model pure tone audiometer of Maico Firm. In determining the device specifications, TS 9595-1 EN 61645-1 (electroacoustic ? hearing aids ? Section 1: Pure Tone Audiometers) is used as a reference.