Yeni nesil kök kanal aletlerinin kıyaslanarak incelenmesi
Comparison of new generation root canal instruments
  1. Tez No: 399274
  2. Yazar: NAZLI ÖZGE YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN MEHMET EMİN TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kök kanal tedavisinde, kanal şekli bozulmadan yeterli temizleme ve şekillendirme yapılması esastır. Çalışmamızda, tek yönde dönerek çalışan ProTaper, resiprokasyon ile çalışan WaveOne ve kendini kanala uyarlayabilen SAF eğe sistemleri eğimli kanallı çekilmiş insan dişleri üzerinde, genişletme etkinliği, genişletme miktarları, eğim düzleştirme açılarından karşılaştırıldı. Eğimli kanallı, 57 adet diş rastgele üç gruba ayrıldı. Yüzeyleri temizlendikten sonra çalışma boyları belirlenip her bir gruptan onbeşer diş özel olarak yaptırılan saydam plastik düzeneğin kutucuklarına akril içerisinde, kronları dışarıda kalacak şekilde gömüldü. Şekillendirme işlemi öncesi ve sonrasında mesiodistal ve bukkolingual radyografileri standart olarak alındı. Kök kanallarının alanları, çalışma boyları, eğim dereceleri özel bir bilgisayar programı kullanılarak ölçüldü. Ayrıca, her gruptan kutucuklara gömülmeyen dörder diş sodyum hipoklorit ile EDTA ve yalnızca sodyum hipoklorit kullanılan olmak üzere iki alt gruba ayrılarak SEM ile incelendi. Mesiodistal genişletme etkinliği açısından gruplar arasında bir fark gözlenmezken, bukkolingual alanlar açısından ise ProTaper ile WaveOne ve SAF grubundan anlamlı derecede daha fazla genişletme sağlandı. ProTaper ile bukkolingual yönden WaveOne'dan istatistiksel olarak daha fazla; SAF ile de hem mesiodistal hem de bukkolingual yönden diğer gruplardaki dişlerden anlamlı miktarda alan farkı oluştuğu belirlendi.Her üç grupta da kök kanallarının eğiminin belirli miktarda düzleştiği ancak anlamlı fark olmadığı; hiçbir grupta işlem öncesine göre çalışma boyunda anlamlı kayıp olmadığı belirlendi. Ayrıca hiçbir grupta çalışma sırasında alet kırığı oluşmadı. SEM de incelenen örneklerde bekleneceği üzere EDTA kullanılmadığında yoğun debris ve smear tabakası varlığı görüldü. Sonuç olarak, eğri kök kanallarında bütün eğelerle tatminkar bir genişletme ve şekillendirme sağlansa da SAF ile bir miktar daha iyi sonuçlar elde edildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Root canal therapy must be performed with enough cleaning and without the disruption of the root form. There are several systems which are used for these purposes.In this study, ProTaper (rotative), WaveOne (reciprocative) and SAF (adapting entire canal walls) file systems were compared on extracted human teeth with curved canals from the points of widening the canal space, areas gained and flattening the canal curvature.Fifty seven teeth with curved canals, were separated randomly into three groups.After cleaning the surfaces, working lengths of teeth were assessed.Then the roots of fifteen teeth in every group were embedded into acrylic resin in boxes of special assembly which was designed and constructed for this study with transparent plastic (polymethylmethacrylate). Radiographs of the teeth were taken before and after the canal preparation.Root canal areas from buccolingual and mesiodistal aspects, study lengths and the degrees of canal curvatures were determined by a specially written computer program.The effects of the irrigation with sodium hypochlorid and EDTA together and the sodium hypochlorid only were also evaluated with Scanning Electron Microscopy on four teeth of the groups which were not embedded into the resin.There was no significant difference among widened areas of groups mesiodistally, on the other hand buccolingual widening with ProTaper was significantly more than those of WaveOne and SAF files.When the differences of the areas before and after preparations were compared, SAF group gave significantly more difference than those of WaveOne either in mesiodistal and bucculingual directions. SAF also gave more area difference according to the ProTaper group but the difference was not statistically significant.Every file system flattened the canals in certain amounts but there was no significant difference among the flattened new curvatures of three systems.The working lengths of systems did not differ after the preparations.There was no file fracture in any of the groups.If EDTA hasn't been used, thick debris and smear layer were seen in SEM evaluation.As a conclusion it is possible to say that all systems have sufficient efficiency on cleaning and shaping the root canals; but ProTaper and especially SAF has some superiorities. As it should be expected by everyone EDTA had more cleaning and removing ability on smear layer in all groups investigated.