İşçi sağlığı ve iş güvenliği bakımından denetim planlamasında şirketlerde web tabanlı uygulama
Web based apllication in companies for audit planning according to Occupational healty and safety
  1. Tez No: 330673
  2. Yazar: TOLGA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. YEŞİM KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ülkemizdeki tüm işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği bakımından denetlenmesi pratikte mümkün değildir. Bu konuda denetim yapan yasal otoriteye (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) bağlı teknik iş müfettişlerinin doğru denetim planlaması ile etkin kullanılması temel başarım hedefi olmaktadır. Ancak bu noktada ?Hangi işyerleri, hangi seviyede denetlenmelidir?? kritik sorusu akla gelmektedir. Halen yapılmakta olan teftiş programları, riski yüksek olduğu (iş kazalarının yoğun olduğu) tahmin edilen alan ve sektörlerde genel bir gözlem sonucu yapılmaktadır. Halbuki bu genel yaklaşım bize, o alanda veya sektörde olmadığı için iş güvenliği riski yüksek olan işyerlerinin denetim dışı kalmasına veya tersine o alanda veya sektörde olup iş güvenliği riski az olanların denetim kapsamına alınması zorunlu sonucunu doğurmaktadır. Bu sorunsalı çözmenin yolu işyerlerinin iş güvenliği risklerini, bilimsel olarak hesaplayabileceğimiz bir bilgi altyapısı oluşturmaktan geçmektedir. Web ortamında oluşturulan bu altyapı sürekli işyerleri tarafından güncel tutularak, ulusal bir iş güvenliği risk haritasını çıkarabilme imkanını sağlayacaktır. Burada ihtiyaç duyulan bilgi, işletmeler düzeyinde tabiri caiz ise kılcal damarlara inerek toplanacak ve işlenecektir. Çalışma pilot olarak Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Metal sanayi sektöründeki firmalara uygulanmıştır.Ancak, metodoloji ve uygulama pratiği açısından inşaat, maden vb. diğer sektörlerde de uygulanabilme imkanı yaratabilecektir. Bu çalışma ile yeni denetim parametreleri (çalışan başına düşen iş güvenliği risk puanı, makine başına düşen iş güvenliği risk puanı gibi), işyerlerinin iş güvenliği risk seviyelerine göre sınıflandırılarak denetim seviyelerinin belirlenmesi gibi imkanları da yasal otoriteye sunabilecektir. Kısaca ihtiyaç duyulan bilgiyi yöneterek ve işleyerek, denetim kaynaklarının planlanmasında ciddi bir yöntem ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is pratically impossible to audit all companies according to occupational safety conditions. In this case, effective audit planning is getting one of the most important performance criteria. After this, it will recur to the mind these questions ?which companies and how strickly these companies should be audited??. Existing audit systems uses empirical methods which bases mostly occupational accident statistics.İn this article, we offer new and more scientific method that bases information technology and modern risk assessmentThis web based information management systems enable to turn out national risk map. Required datas will gather from companies via to web based information system. İn this study, metal sector in Kayseri Industrial Zone was selected as sample application. However, This information management systems could also put into practice at construction, mining and any other sectors accoding to methodology and field application.With this study, new audit parameters such as occupation risk score per worker, occupation risk score per machine could be used by legal authority. This study also give an opportunity classified audit system according risk level. Thus, this article aims to offer new and effective audit planning method which based to information management system.