Nano boyutlu manyetik kompozit toz malzemelerin üretimi için model geliştirilmesi
Development of the model for production of nano sized magnetic powder composite materials
- Tez No: 330674
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜRDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bir sabit mıknatıs için en önemli manyetik parametrelerinden biri maksimum enerji çarpımı olarak da bilinen ?BHmax? değeridir. BHmax değerinin büyük olması daha küçük hacimde mıknatıs ile istenilen manyetik akının üretilebilmesini sağlar. Bu çalışmada nano kompozit Nd-Fe-B mıknatısların üretiminde kullanılabilecek yeni bir model geliştirilmiştir. Bu modelin geliştirilmesinde farklı Nd-Fe-B alaşımları üzerine yapılan laboratuvar araştırmalarından sağlanan Br (kalıcı mıknatısiyet), Hc (Manyetik koerzivite), BHmax, Curie sıcaklığı ve yoğunluk verilerinden yararlanılmıştır. Nd-Fe-B alaşımlarına katkı maddesi olarak Co,Ti, Zr, Hf, V, Ta, Nb, Cr, W, Mo, Mn, Ni, Sb, Sn, Ge, Al, Bi elementlerinin eklenmesi ile elde edilen mıknatısların Br (Kalıcı mıknatısiyet) değişimleri incelenmiştir. Böylece geliştirilen modelin nano boyutlu manyetik kompozit toz malzemelerin üretimi alanında kullanılabilmesi sağlanmıştır. Bunlara ek olarak modelin doğruluk kontrolü yapay sinir ağları ile gerçekleştirilmiştir. Bu model, çok amaçlı olarak endüstride kullanılabileceği gibi eğitim amaçlı kullanım potansiyeline de sahiptir.
Özet (Çeviri)
BHmax value, which also known as maximum energy multiplier, is one of the most important parameter for a permanant magnet. The bigger BHmax value provides the production of desired magnetic flux density by using small magnet volume. In this study, a new model that can be used in production of nanocomposite Nd-Fe-B, has been developed. In the model development process Br (resiudal flux density), Hc (magnetic coersitive), BHmax, Curie temperature and density of magnet data which obtained by labratory research on different Nd-Fe-B alloys have been used. The Br changes in the magnets which obtained by adding elements such as Co,Ti, Zr, Hf, V, Ta, Nb, Cr, W, Mo, Mn, Ni, Sb, Sn, Ge, Al, Bi to the Nd-Fe-B alloys have been investigated. So that, using of the improved model in production of nano sized magnetic powder composite area has been provided. In adition, the accuracy check of improved model has been realized by artificial neural networks. This study can be used in industry to design of Nd-Fe-B hard magnet also it has potential to use in educational activities.