E-devlet uygulamalarında web servisler ve bilinmeyen numaralar servis uygulaması
E-devlet uygulamalarinda web servisler ve bilinmeyen numaralar servis uygulamasi
- Tez No: 330679
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Adalet Bakanlığı tarafından adalet hizmetlerinin en iyi şekilde yürütülmesi için, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) e-devlet uygulamasının hayata geçirilmesi kararı verilmiştir. UYAP farklı kurum ve kuruluşlarla bilgi alışverişi için entegre çalışmaların yapıldığı en büyük projelerden biridir.Bu tez çalışmasında; web servisler (WS), WS teknolojileri ve servis güvenliği hakkında temel bilgiler araştırılarak, e-devlet uygulamalarında WS oluşturma ve güvenliğinin sağlanmasında örnek bir çalışma olan Bilinmeyen Numaralar Servis uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen servis UYAP II kapsamında yürütülen entegrasyon uygulamalarına 118 Rehberlik Hizmetleri sunan Çağrı Merkezlerini de dâhil ederek vatandaşlara kesintisiz ve yüksek kaliteli elektronik yargı hizmetinin verilmesine katkılar sağlayacaktır.Bilim Kodu : 902.1.014Anahtar Kelimeler : Web servisler, web servis standartları, UYAP, bilinmeyen numaralar, e-devletSayfa Adedi : 101Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şeref SAĞIROĞLU
Özet (Çeviri)
The best way to carry out judicial services by the Ministry of Justice, the National Judicial Network Project (UYAP) has decided to implement. UYAP is one of the largest projects that integrate different studies, different institutions and organizations to exchange information.In this thesis; web services (WS), WS technologies and basic information about the safety of the service is investigated. Ensuring the security of e-government applications and WS creation Unknown Numbers Service application is developed as a case study. The developed service will contribute to give uninterrupted and high quality electronic judicial to the citiziens by including Call Centers that offers 118 Guidance Services to integration practices developed in the context of UYAP II.Science Code : 902.1.014Key Words : Web services, web services standards, UYAP, unknown numbers, e-governmentPage Number : 101Adviser : Prof. Dr. Şeref SAĞIROĞLU