Scada ile enerji izleme ve otomasyon
Energy monitoring and automation by scada
  1. Tez No: 330680
  2. Yazar: MEHMET SARIKAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada yük atma sistemlerinde kullanılan değişik yöntemler incelenmiş ve bu yöntemler örnek bir Oksijen Sıvılaştırma Plantine uygulanarak yük atma sistemi tasarlanmıştır. Örnek uygulamanın izlenebilmesi için PLC SCADA otomasyonu kullanılmıştır.Bu örnek uygulamada ilk başta sistemin düşük frekans yöntemiyle yük atma otomasyonu incelenmiştir. Bir sonraki aşamada sistemin hem enerji izleme otomasyonunun yapılabilmesi hem de yeni nesil yük atma yöntemi olan Intelligent load shedding yönteminin kullanılabilmesi için örnek uygulamanın PLC-SCADA otomasyonu yapılmıştır. Inteligent load shedding yöntemi sayesinde sistem jeneratör güçlerindeki bir azalma durumunda atılan yük miktarının azaldığı ve sistemin toparlanma zamanının da daha hızlı olduğu sonuçlarıyla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, various methods of load shedding which are being used today are examined and those methods are practiced with Oxygen Liquifaction Plant.For monitoring and controlling the system PLC-SCADA automation has been used.In this model practice, firstly load shedding automation is examined with the method of low frequency. PLC-SCADA automation of model practice is implemented to be used with both monitoring automation and intelligent load shedding method which is a new generation method of load shedding. By intelligent load shedding method, it is observed that in the case of decreasing system generator power, amount of load shedded is decreasing and system recovery is olso faster than that of the low frequency method.