Sivrihisar ibrahim bulgurcu evi restorasyon önerisi
The proposal for the restoration of si?vri?hi?sar ibrahim bulgurcu house
- Tez No: 330696
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN M. HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu tez çalışmasında Eskişehir, Sivrihisar ilçesinde bulunan geleneksel evlerden İbrahim Bulgurcu Evi konu edilmektedir. Çalışmanın ana amacı İbrahim Bulgurcu Evi'nin tarihi ve estetik değerleri ile korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik restorasyon önerisinin hazırlanmasıdır. Çalışma kapsamında ilk olarak İbrahim Bulgurcu Evi'nin rölövesi hazırlanarak belgelemesi yapılmış, yapının mevcut durumu, geçirmiş olduğu değişiklikler ile deformasyonlar analiz çalışması ve arşiv çalışmaları ile birlikte saptanmıştır. Bu çalışmayı takip eden evrede yapıya ait özgün durumu gösteren bir restitüsyon projesi hazırlanmıştır. Son olarak elde edilen verilerin değerlendirilmesi ile fiziksel onarım kriterleri belirlenmiş olup İbrahim Bulgurcu Evi için çağdaş standartlara uygun olarak yeniden konut olarak kullanımı öngören bir restorasyon önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main topic of this graduation thesis is the İbrahim Bulgurcu House located at the Sivrihisar District of the Province of Eskişehir. The goal of the study is to prepare a restoration proposal towards passing on the İbrahim Bulgurcu House to the next generations by conserving its historical and esthetic values. Within the scope of this study, first of all the surveys of the İbrahim Bulgurcu House were drawn up and its documentation was performed. Then the current status of the building as well as the modifications and deformations it has undergone were detected by searching through archives and analyzing the data obtained. During the following stages of this study a restitution project indicating the condition peculiar to the building was prepared. Finally, the physical restoration criteria were put forward by evaluation of the data obtained and then a restoration proposal envisaging the use of the İbrahim Bulgurcu House again as a residence in conformity with the contemporary standards.