Jipslerin jeofiziksel özelliklerinin incelenmesi (Sivas örneği)
Investigation of geophysical charecteristics of gypsum (case of Sivas province)
  1. Tez No: 330703
  2. Yazar: MAHMUT SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sivas il merkezinde yapılaşmanın yoğun olduğu alanlarda jipsler yaygın olarak yüzeylenmektedir. Bu tez çalışmasında, seçilmiş uygun bir alanda (İşhan-Toki) jipslerin jeofiziksel özellikleri ve yapısı Yer Radarı (GPR), Elektromanyetik (EM) iletkenlik ve Çok Kanallı Yüzey Dalgası Analizi(MASW) yöntemleri ile incelenmiştir. GPR yöntemi ile tüm alan taranmış ve yer radarı kesitleri elde edilmiştir. EM İletkenlik yöntemi ile çalışma alanı taranarak jipsli yapıların iletkenlik değerleri belirlenmiştir. Ayrıca, iki profil boyunca MASW ölçümü alınarak derinlikle S dalgası hızı değişimi ortaya çıkarılmıştır. Tüm sonuçlar bir araya getirilerek iletkenlik değerlerinin yüksek (ortalama 170 mS/m), S dalgası hızlarının düşük olduğu (ortalama 210 m/s) ve yer radarı kesitlerinde kuvvetli yansımaların görüldüğü (ortalama ilk 5m. derinlik için) yerler jeolojik araştırmalarda masif olarak sunulan jips kütlelerinin homojen olmadıkları, değişik boyut ve konumda dolgu malzemesi (kırıntılı malzeme) içerdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gypsum crops out widely in the areas where the urbanization is intense in Sivas city center. In this thesis study, in an appropriate selected area (Ishan-Toki), the geophysical characteristics and structure of gypsum have been investigated by applying the geophysical methods of Ground Penetrating Radar (GPR), Electromagnetic (EM) Conductivity, and Multichannel Analysis of Surface Wave (MASW). All the area has been surveyed and ground radar sections have been obtained by GPR method. Study area has been surveyed by EM conductivity method and the conductivity values of the gypsum-structures have been determined. Additionally, MASW measuring has been made along two profiles and the depth-S wave velocity changes have been revealed. Gathering all the data, it has been found out that the areas with high conductivity values (averagely 170 mS/m), low S wave velocity values (averagely 210 m/s), and with strong reflections (for the first 5m. depth) revealed in ground radar sections are not homogenous massive gypsum bodies as presented in geological studies and contain different size and position fill material (clastic material).