Osmaneli (Bilecik) yöresinin stratigrafisi
Stratigraphy of Osmaneli ( Bilecik) region
  1. Tez No: 330710
  2. Yazar: HASAN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye nin jeolojisi, Pontid, Anatolid, Torid, Kenar kıvrımları olmak üzere tektonik kuşaklara ayrılarak incelenmiştir. Pontid Kuşağının batısında yer alan Sakarya Tektonik Kuşağı jeolojik anlamda Türkiye'nin ana tektonik birliklerinden birini oluşturmaktadır. Sakarya Tektonik Kuşağı?nda oldukça yoğun jeolojik araştırmalar yapılmış olmasına rağmen yapısal-tektonik ve stratigrafik nite¬likleri henüz tam olarak ortaya konulamamıştır. Bolu-Eskipazar Zonu?nun güneyinde yer alan Sakarya Kıtası Tektonik Kuşağı içerisindeki, Bilecik ilinin kuzeydoğusunda yer alan inceleme alanında; temel kayaçları üzerinde uyumsuzlukla yer alan örtü birimlerinin çeşitlilik ve fosil içeriği bakımından oldukça ilgi çekici olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada birimlere detay yaş verilmesi ve stratigrafinin de bu detay yaşlara göre kurgulanması yapılmış, çalışma alanının, Orta Sakarya Bölgesindeki jeolojik ve stratigrafik konumu yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada daha önce değişik jeoloji amaçlı olarak yapılmış olan çalışmalara katma değer katmak amacı ile biyostratigrafiye yönelik detay çalışmalar yapmak ta amaçlanmıştır. Aynı birlik içerisinde yer alan ve önceki çalışmalarda değişik adlar altında tanımlanmış formasyonların detay paleontolojisinin ve karşılaştırılmasının yapılmasıyla elde edilen verilerin, formasyon adlama ve stratigrafik düzey karışıklığına çözüm olabileceği gibi tektono-stratigrafık açıdan da önemli sonuçlar çıkarabileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda; sistematik olarak derlenmiş kayaç örnekleri üzerinede ayrıntılı paleontolojik ve biyostratigrafik çalışmalar yapılmış, toplam, 5 calpionel cinsi ve bu cinselere ait 11 tür ün yanı sıra, çok sayıda bentik-pelajik foraminifer saptanmış ve sistematikleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Geology of Turkey is investigated within Pontid, Anatolid, Taurid and margin folds tectonic belt. Sakarya tectonic belt located in western part of Pontid belt is one of main tectonic units of Turkey. In this belt are carried out numerous geological studies but its tectonic and stratigraphic features aren't yet completed. The investigated area is situated in northeastern of Bilecik city within Sakarya continent tectonic belt. It is known that cover units of this region located unconformably on base units are noteworthy in term of fosil content and variety. Detail aged of units and envision of stratigraphy based on these ages are realized in this study. In additon, geologic and stratigraphic position of investigated area are tried to interpret. Biostratigraphic researches are also done to contribute to differrent geological studies that carried out previous works. Detail paleontology and correlation of formations which are described different names in previous studies and located in same units are realized. These data may to be answer to confusion of formation defination and stratigraphic range and also thought to bring important result in point of tectono-stratigraphy. As a result of studies, detail paleontologic and biostratigraphic investigations have been realized on systematic samples. In addition, systematic descriptions of total 5 calpionel genus and their 11 species and numerous benthic-pelagic foraminifera were carried out.