Finlay-Wilkinson yöntemi ile buğdayda çeşit adaylarının uyum yeteneklerinin belirlenmesi
- Tez No: 10354
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN B. YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu çalışmada Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü tarafın dan Marmara bölgesinin çeşitli yörelerinde (Göynük, Düzce, Gölpazarı, Bilecik, Yenişehir, Bigadiç, Balıkesir, Pamukova/ Adapazarı) 1985-1988 yıllarında yürütülmüş denemelerde yer alan buğday çeşitlerine ait adapatsoyon durumları değerlendirilmiştir.Denemeler tesadüf blokları deneme deseninde düzenlenmiş 17 ve 21 çeşit olarak 2 grup halinde sınıflandırılmış, çeşitlerin adaptasyon yetenekleri Finlay-Wilkinson yöntemine göre değerlendirilmiştir. Verim ortalamaları göz ününe alınarak regresyon katsayıları. regresyandan olan sapmalar tahmin edilmiştir. Her iki grubun genotip x =0.Q1 düzeyinde önemli bulunmuştur. çevre interaksiynnları A grubu-Momtchil, Kate En yüksek verim verenlerin: A-l, Marmara 86, Vratsa ve Pobeda; en düşük verim verenlerin ise Libellula ve Cumhuriyet çeşitleri olduğu görülmüştür. B grubunda Marmara 86, Gemini,' Sadava, Hate A-l, Veery“S”ve Uratsa çeşitlerinin en yüksek verim veren; M İd x Tob 24117 ve Kırkpmar 79 çeşitlerinin en düşük verim verenler olduğu belirlenmiştir. Tüm çevrelere iyi adaptasyon gösterenler: A grubu: Sadava, Uratsa, Momtchil, Pobeda, liste A-l. Tüm çevrelere orta adaptasyon gösterenler: Kırkpınar 79, Orsa, Ata 81. Tüm çevrelere kütü adaptasyon gösterenler İzmir 85. İyi çevrelere özel adaptasyon gösterenler: Veery“S”, Dohroudja, Cumhuriyet, Marmara 86. Kötü çevrelere özel adaptasylon gösterenler: Panda, Libellula, Martonvasar 8, Martonvasar h olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The yields of certain wheat cultivars grown by the Sakarya Maize Research Institute at same locations of Marmara region (Göynük, Düzce, Golpazarı, Bilecik, Yenişehir, Bigadiç, Balıkesir, Pamukova, Adapazarı) during 19B5-19BB were analyzed by the Finlay-Wilkinson method in order to evaluate their adaptabilities to the environments tested.“'?.'-'.'...? The trials were, arranged ' in two sets based on the genotypes such as genotypes groups. The two way tables were arranged and then regression coefficients of the genotypes on the environmental index were, calculated. The Genotype x Environment interactions of the two sets.were found to be significant at the p 0.01 level. The highest yielders in the' set A were Matchil, Kate A-l, Marmara BŞ, Uratsa and in the set B were Marmara 86, Gemini, Sariova, Kate A-l. The lowest yielders were Libellula and Cumhuriyet in the set A and Kirkpmar in the set B. In the. First ? jet : Sad-ova, Vretsa, Momtchil, Pobeda,' Hate A-l had satisfactory adaptation over all the environments, Hirpmar 79, Qrso, AtB.61 have avarage stability in. all environments. İzmir 65 poorly adapted to all environments, Ueery ”S“, Dobroudja,' Cumhuriyet, Marmara 86 appeared to be.. specially adapted to favorable environments; PandB, Libellula, Martonvasar 8, Martonvasar b have specially adapted to the all unfavorable environments tested. In the second.set: Ueery ”5“, Uratsa was weell adapted to all '”environments. Aboukir; Poorly adapted to all environments. İzmir B5, Kate A-l, S 227 x FAO" 2151, Orso,- Bezostaya, Marmara 86, Mid x Tob 2U117, Au x We. appeared to be specially adapted to favorable environments. Kirkpmar,' 79, Momtchil, Dobroudja, Ata 81, Sadova, Panda, Pobeda, Gemini, Blaudar, Mid x Kal (Bb...) have specially adapted. to unfavorable environments.