Turhal-Pazar-Zile (Tokat) yöresinin üst mesozoyik stratigrafisi
Upper mesozoic stratigraphy of the Turhal, Pazar, Zile (Tokat) region
  1. Tez No: 330712
  2. Yazar: HÜLYA GÜRELİ YOLCUBAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Erzincan-Yozgat Ofiyolit Kuşağı üzerinde, Pontid Tektonik Kuşağı?nın hemen güneyinde Anatolid?lerin en kuzeyinde yer alan bölgede, değişik jeoloji araştırmalar yapılmış olmasına rağmen bölgenin stratigrafik nite¬likleri henüz tam olarak ortaya konulamamıştır. Orta Pontid Tektonik Kuşağında, Anatolid-Pontid Tektonik Kuşağı sınırındaki, Tokat ilinin kuzeybatısında yer alan inceleme alanındaki stratigrafik birimler incelendiğinde tüm Pontid Tektonik Kuşağındaki gibi bir temel örtü ayırdımının varlığı saptanmıştır. Temel kayaçları üzerinde uyumsuzlukla yer alan örtü kayaçlarından özellikle çeşitlilik ve fosil içeriği bakımından oldukça ilgi çekici olan Üst Mesozoyik yaşlı örtü birimlerine detay yaş verilerek yöre stratigrafisi bu detay yaşlara göre kurgulanmış, çalışma alanının, jeolojik ve stratigrafik konumuna yönelik bulgular saptanmıştır. Aynı birlik içerisinde yer alan ve önceki çalışmalarda değişik adlar altında tanımlanmış formasyonların detay paleontolojisinin ve karşılaştırılmasının yapılmasıyla elde edilen verilerin, formasyon adlama ve stratigrafik düzey karışıklığına çözüm olabileceği gibi tektono-stratigrafık açıdan da önemli sonuçlar çıkarabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The different geological studies were carried out in the north of Anatolids which is located at the south of Pontid Tectonic belt on the Erzincan-Yozgat Ophiolit Belt. But, stratigraphic features of region have not yet realized. The presences of base-cover separation are established as all Pontid Tectonic Belt when stratigraphic units are investigated in the studied area that is located at the northwest of Tokat city. Upper Mesozoic cover units are one of cover units located uncormably on base units and are interesting in terms of fossil content and diversity. In this study, these units are dated as detail and stratigraphy of region is constructed according to these ages. In addition, data of the geologic and stratigraphic positions of study area are observed. Detail paleontology and correlation of formations which are described different names in previous studies and located in same units are realized. These data may to be answer to confusion of formation defination and stratigraphic range and also thought to bring important result in point of tectono-stratigraphy.